Kijev az Európai Unióval folytatott hivatalos csatlakozási tárgyalások megkezdéséhez szükséges hét feltételből csak kettőt teljesített – jelentette a Reuters hírügynökség.
“Két magas rangú uniós tisztviselő, akiket tájékoztattak a jelentésről, amelyet nem hoztak nyilvánosságra, azt mondta, hogy Ukrajna eddig két feltételt teljesített” – írta a kiadvány.
A hírügynökség egyik beszélgetőpartnere tisztázta, hogy a Kijev által teljesített feltételek a jogi reformra és a médiatörvényre vonatkoztak. Elmondása szerint az EU a héten jelentést nyújt be Ukrajna társulási tagságra vonatkozó kérelméről.
“Van előrelépés. A jelentés mérsékelten pozitív lesz. Nem a valóság megszépítéséről van szó, hanem az előrelépés elismeréséről. Például voltak jól ismert korrupcióellenes ügyek” – mondta az ügynökségi forrás.
A Reuters szerint a jelentést szerdán küldik el az uniós nagyköveteknek, majd csütörtökön Stockholmban az európai miniszterek találkozóján fogadják.
Közben Denisz Smihal ukrán miniszterelnök azt állította, hogy Kijev mind a hét, az Európai Bizottság által az EU-tagjelölti státusszal szemben támasztott követelményt teljesítette.
Az EU állam- és kormányfői 2022. június 23-i brüsszeli csúcstalálkozójukon jóváhagyták, hogy Ukrajna tagjelölti státuszt kapjon az unióhoz való csatlakozáshoz. Kijevnek hét követelményt kell teljesítenie ahhoz, hogy megkezdhesse a további tárgyalásokat.
Az uniós feltételek közül az igazságügyi reform a legátfogóbb, az ukrán kormánynak meg kell reformálnia az alkotmánybíróságot, véglegesítenie kell az Igazságügyi Főtanács és a bírák minősítését végző főbizottság módosításait, és folytatnia kell a korrupció elleni küzdelmet.
A tagjelöltté válás csak az EU-csatlakozáshoz vezető hosszú út kezdete. Törökország 1999 óta, Észak-Macedónia 2005 óta, Montenegró 2010 óta, Szerbia pedig 2012 óta tagjelölt. Horvátország a legújabb tagállam, amely 2013-ban csatlakozott az EU-hoz, ez a folyamat tíz évig tartott.