A NATO kelet- és közép-európai erőinek létszáma két és félszeresére nőtt, jelenleg több mint 30 ezer katonát számlál, a közeljövőben pedig még növekedhet – jelentette ki Szergej Sojgu orosz védelmi miniszter szerdán az orosz és a belarusz katonai részlegével tartott közös tanácskozáson.
„Kelet- és Közép-Európába, valamint a balti államokba a régión kívüli NATO-államok fegyveres erőit vezényelték. Bulgáriában, Magyarországon, Romániában és Szlovákiában új többnemzetiségű taktikai zászlóalj-csoportokat hoznak létre. A csoportosulás létszáma 2022 februárja óta a két és félszeresére nőtt, jelenleg több mint 30 ezer főt számlál, és a közeljövőben még növekedhet” – mondta Sojgu.
A miniszter hangsúlyozza, hogy a NATO-erők megnövelése fenyegetést jelent Oroszország szövetségesei, mindenekelőtt Belarusz számára. Sojgu szerint Moszkva ilyen körülmények között prioritásnak tekinti az orosz-belarusz Szövetségi Állam katonai biztonságának szavatolását.
„A kollektív Nyugat destruktív erőfeszítéseinek fő célja kétségtelenül Oroszország, az ország gazdaságának és katonai potenciáljának megsemmisítése, és az, hogy megfossza az önálló külpolitika folytatásának lehetőségtől” – mondta.
Az ukrajnai háborúról szólva kifogásolta, hogy a NATO hírszerzési adatokkal, célpontmeghatározással, tanácsadókkal és zsoldosokkal látja el Kijevet.
Nehezményezte, hogy a Nyugat a konfliktus eszkalálására ösztönzi Ukrajnát, és megpróbálja nem észrevenni, hogy tiltott hadviselési módszereket alkalmaz, beleértve a terrortámadást és a bérgyilkosságot.
Mint mondta, Oroszország tisztában van vele, hogy Ukrajna „piszkos bomba” létrehozásával kísérletezik és azzal, hogy Kijev kész a NATO-országok nukleáris fegyvereit ukrán területre telepíteni. Emlékeztetett arra is, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök nemrég felszólította a nyugati országokat, hogy mérjenek megelőző csapást Oroszországra.
Az orosz védelmi tárca szerdán bejelentette, hogy reggel Pleszeckből egy Szojuz-2.1b rakétával felbocsátott egy katonai műholdat.