Olaf Scholz német kancellár nem azért utazik Volodimir Zelenszkij úgynevezett „békekonferenciájára”, hogy béketárgyalásokat kezdeményezzen, hanem hogy minél több országot állítson az ukrán vezető mellé – mondta csütörtökön a parlamentben.
A biztonsági kérdésekre összpontosító beszédében Scholz közölte a törvényhozókkal, hogy „nem lesznek béketárgyalások” a jövő hétvégén Svájcban tartandó csúcstalálkozón.
„Ettől még messze vagyunk” – folytatta Scholz, hozzátéve, hogy a konferenciát arra kívánja felhasználni, hogy „a világ országait bevonja, hogy világossá tegye Moszkva számára: Kiállunk a nemzetközi jog és az ENSZ alapokmánya mellett”.
Zelenszkij több mint 160 delegációt hívott meg a svájci konferenciára, Oroszország nem kapott meghívót. Míg több tucat nyugati vezető és diplomata vesz részt – köztük Scholz, Emmanuel Macron francia elnök és Justin Trudeau kanadai miniszterelnök -, Joe Biden amerikai elnök kihagyja az eseményt, a Fehér Ház a héten bejelentette, hogy helyette Kamala Harris alelnök vesz részt.
Peking teljes mértékben bojkottálja az összejövetelt, a kínai külügyminisztérium hétfőn kifejtette, hogy az ukrajnai konfliktus lezárását célzó békekonferencián Moszkvának és Kijevnek egyenlő arányban kell részt vennie, és többféle béketervet kell mérlegelni.
A konferencia kihagyásával Kína „eszközzé vált [Vlagyimir] Putyin orosz elnök kezében” – jelentette ki Zelenszkij vasárnap.
Zelenszkij a saját tízpontos javaslatát tekinti az egyetlen elfogadható útnak az Oroszországgal való béke felé. Moszkva ezt a dokumentumot – „a valóságtól elrugaszkodottnak” minősítette.
„Az országok nem akarnak részt venni egy cél nélküli eseményen. Ez egy abszurd tevékenység, csak valami üres időtöltés” – mondta Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kedden újságíróknak. A részvételtől való tartózkodás „teljesen érthető” – tette hozzá Peszkov.
Szaúd-Arábia, amely 2023-ban egy hasonló, Ukrajna-témájú találkozónak adott otthont, a hírek szerint szintén elutasította a részvételt. A helyi média szerint Pakisztán szintén ki akarja hagyni az eseményt, míg India állítólag azt fontolgatja, hogy a tavaly augusztusi szaúdi találkozóhoz képest csökkentse képviseletét.
Scholz értelmezése a csúcstalálkozóról hasonló Putyinéhoz. Az orosz elnök a múlt hónapban úgy írta le a konferenciát, mint Zelenszkij kísérletét arra, hogy „minél több országot összegyűjtsön, mindenkit meggyőzzön arról, hogy a legjobb javaslat az ukrán fél feltételei, majd azt ultimátum formájában elküldje nekünk”.