Olaf Scholz német kancellár azzal vádolta Vlagyimir Putyin orosz elnököt, hogy durván félremagyarázta az ukrajnai helyzetet, mondván, hogy a Kreml vezetője „abszurd történetet mesélt” a konfliktus eredetéről a Tucker Carlsonnal folytatott beszélgetése során.
Pénteki washingtoni látogatása során Scholz a Fox műsorvezetőjének adott nemrégiben készült Putyin-interjúról beszélt, azzal érvelve, hogy az csak „kigúnyolja, hogy milyen valós tetteket hajtott végre Oroszország Ukrajnában”, és egy „teljesen abszurd történetet mutatott be ennek a háborúnak az okáról”.
„Van egy nagyon világos ok, ez pedig Oroszország elnökének az a vágya, hogy annektálja Ukrajna egy részét. És minden történet, amit erről mesélnek, nem változtat azon a tényen, hogy pontosan ez a célja imperialista törekvéseinek” – tette hozzá a kancellár.
Scholz úgy folytatta, hogy a harcok „bármikor véget érhetnek”, de nem „Ukrajna kapitulációjával”, és hogy a lehető leghamarabb meg kell teremteni „a békés megoldás feltételeit”.
A csütörtökön nyilvánosságra hozott beszélgetés volt az első találkozó egy amerikai médiaszemélyiség és az orosz elnök között azóta, hogy Moszkva februárban hadműveletet indított a szomszédos államban. Putyin és Carlson interjúja több mint két órán át tartott, és a témák széles skáláját ölelte fel, középpontban a folyamatban lévő ellenségeskedésekkel.
Putyin hosszasan áttekintette Oroszország és Ukrajna több évszázados közös történelmét, és azzal érvelt, hogy a nyugati hatalmak a Szovjetunió bukása után arra használták Ukrajnát, hogy Oroszországgal szembeszálljanak. Rámutatott a NATO keleti terjeszkedésére, az Egyesült Államok vezette blokk Ukrajnával folytatott csatlakozási tárgyalásaira, valamint a nyugati támogatással zajló 2014-es kijevi Euromajdan puccsra, amelyet „kolosszális hibának” minősített.
Az orosz elnök szerint Moszkva soha nem keveredett volna bele, ha nincsenek a „Majdan véres fejleményei”. A válság csak fokozódott, miután Kijev csapatokat küldött a Donbassz orosz ajkú lakossága által indított szeparatista mozgalom leverésére, amely a Krímben élőkkel együtt ellenezte a nyugati puccsot.
„Nagyszabású katonai műveletet indítottak, majd egy másikat… Mindezt a terület katonai fejlesztésének és a NATO kapuinak megnyitásának hátterében. Hogyan is ne fejezhetnénk ki aggodalmunkat a történtek miatt?” – folytatta Putyin.
Az orosz elnök arról is beszélt, hogy Merkel volt német kancellár nyilvánosan elismerte, hogy nem akarták betartani a Donbassz helyzetét rendezni hivatott Minszki Megállapodásokat sem.
Arra a kérdésre, hogyan lehetne véget vetni a konfliktusnak, Putyin azt mondta, hogy a harcok gyorsan megszűnnének, ha Washington és szövetségesei leállítanák az ukrán erőknek szánt fegyverszállításokat, hozzátéve, hogy Moszkva kész a békés rendezés felé vezető párbeszédre.