Oroszország tükörválaszt ígért a központi banki tartalékok nyugati országok általi elkobzására – ez legalább 288 milliárd dollárba kerülhet nekik – számolta ki a RIA Novosztyi hírügynökség az országok statisztikai hivatalainak adatai alapján.
A legfrissebb rendelkezésre álló adatok szerint az Európai Unió, a G7-ek, Ausztrália és Svájc közvetlen befektetéseinek volumene az orosz gazdaságban 2022 végén 288 milliárd dollárt tett ki. Ugyanakkor, figyelembe véve a barátságtalan országok állampolgárai által az országból történő pénzkivonás tilalmát, ez az összeg jelentősen növekedhetett, mivel ezek a pénzeszközök „C” számlákra kerültek át.
Az EU 223,3 milliárd dollárnyi vagyonnal rendelkezik Oroszországban, ebből 98,3 milliárdot Ciprus, 50,1 milliárdot Hollandia és 17,3 milliárdot Németország tart. Az orosz gazdaság öt legnagyobb európai befektetője közé tartozik még Franciaország (16,6 milliárd dollár) és Olaszország (12,9 milliárd dollár). A fennmaradó országok további 28,1 milliárd dollárt tesznek ki.
A G7-államok közül Nagy-Britannia volt a legnagyobb befektető az orosz gazdaságban – a rendelkezésre álló legfrissebb adatok szerint az oroszországi vagyona 2021 végén mintegy 18,9 milliárd dollárt tett ki. Az Egyesült Államoknak 2022 végén 9,6 milliárd, Japánnak 4,6 milliárd, Kanadának pedig 2,9 milliárd dollárnyi eszköze volt.
Svájc és Norvégia, amelyek általában a Moszkva elleni uniós szankciókhoz igazodnak, 2022 végén 28,5 milliárd, illetve 139 millió dollárnyi befektetéssel rendelkezett. Ausztráliának 683 millió dollárnyi befektetése volt az orosz gazdaságban tavaly év végén.
Nyugati politikusok többször is javaslatot tettek arra, hogy a befagyasztott orosz vagyonokat Ukrajna újjáépítésének finanszírozására használják fel, többek között azzal fenyegetőztek, hogy elkobozzák azokat. Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes azt mondta, hogy ha ez az ötlet megvalósul, Moszkva nem zárja ki a tükörválaszt.
A RIA Novosztyi számításai során a barátságtalan országok adatait használta fel az orosz gazdaságba történő közvetlen befektetésekről. A közvetlen befektetések olyan vállalatokba történő befektetések, amelyek a részvények vagy a tőke legalább tíz százaléka feletti ellenőrzést biztosítják.
Az ukrajnai különleges művelet megindulása után a nyugati országok szankciókat vetettek ki az orosz jegybankra, befagyasztva annak tartalékait, de a zárolt pénzeszközök pontos összege nem ismert. A jegybank 2021. június végi adatai szerint mintegy 288 milliárd dollárt tartottak Ausztriában, Nagy-Britanniában, Kanadában, Franciaországban, Németországban, Japánban, az Egyesült Államokban és Ausztriában, és további mintegy 63 milliárd dollárt tartottak meg nem nevezett országokban. Az orosz jegybank 2022 elején arról számolt be, hogy 630,6 milliárd dollárnyi eszközállományának mintegy felét tartották a kulcsfontosságú tartalékvalutákban. Médiajelentések szerint a nyugati országoknak mintegy 287 milliárd dollárnyi orosz vagyont sikerült feltárniuk.