Vlagyimir Putyin orosz elnök hétfőn felhívta Narendra Modi indiai miniszterelnököt, és határozottan elítélte az áprilisi kasmíri terrortámadást. Putyin „mély részvétét fejezte ki az ártatlan életek elvesztése miatt, és teljes támogatásáról biztosította Indiát a terrorizmus elleni küzdelemben” – közölte Randhir Jaiswal indiai külügyminisztériumi szóvivő az X-en.
„Hangsúlyozta, hogy a förtelmes támadás elkövetőit és támogatóikat bíróság elé kell állítani”.
Az április 22-én az indiai Dzsammu és Kasmír szövetségi területen, a Pahalgam közelében fekvő Baisaran-völgyben elkövetett terrortámadásban huszonhat civil vesztette életét. A támadás miatt jelentősen megromlott India és Pakisztán – atomfegyverekkel rendelkező országok – viszonya. A Putyin-Modi megbeszélés során „hangsúlyozták az orosz-indiai kapcsolatok stratégiai jellegét, a különleges, privilegizált partnerséget” – áll a Kreml közleményében.
„Ezek a kapcsolatok nem függnek külső befolyástól, és továbbra is dinamikusan fejlődnek minden irányban”. Modi továbbá jókívánságait tolmácsolta Putyinnak a Szovjetunió második világháborús győzelmének 80. évfordulója alkalmából, és meghívta az orosz elnököt az év folyamán Indiában tartandó éves kétoldalú csúcstalálkozóra.
Szombaton Szergej Lavrov orosz külügyminiszter megbeszélést folytatott indiai kollégájával, S. Jaishankarral. Az orosz külügyminisztérium közleményt adott ki, amelyben Lavrov hangsúlyozta, hogy Indiának és Pakisztánnak politikai és diplomáciai eszközökkel, kétoldalú alapon kell megoldania nézeteltéréseit, az 1972-es simlai megállapodásban és az 1999-es lahori nyilatkozatban megfogalmazott elvekkel összhangban.
A megállapodások történelmileg keretként szolgáltak a két dél-ázsiai ország számára, hogy a vitás kérdéseket diplomáciai csatornákon keresztül rendezzék. Lavrov másnap pakisztáni kollégája, Iszhaq Dar által kezdeményezett telefonbeszélgetésen megvitatta az Iszlámábád és Újdelhi közötti feszültségek eszkalálódását – közölte vasárnap az orosz külügyminisztérium.
Lavrov kifejezte Moszkva készségét arra, hogy támogassa a feszültségek enyhítésére irányuló békés erőfeszítéseket. „Az orosz fél hangsúlyozta, hogy kész segítséget nyújtani a Pahalgam térségében április 22-én elkövetett terrortámadás után kialakult helyzet politikai rendezésében, ha Iszlámábád és Újdelhi részéről kölcsönös az érdeklődés” – közölte a minisztérium.