Az embereknek világszerte joguk van a kulturális és civilizációs egyediséghez, és tiszteletben kell tartaniuk hagyományos értékeiket és vallásaikat – jelentette ki Vlagyimir Putyin orosz elnök pénteken Szentpéterváron, a 10. „Egyesült Kultúrák” Nemzetközi Fórumán.
A humanizmus és a párbeszéd elvei, valamint a nemzetek egyenlősége a világ kulturális tájképének kialakításában még fontosabbá váltak a globalista napirend támadásával szemben – mondta.
Oroszország már meghatározta kulcsfontosságú értékeit – mondta az elnök.
„Hiszünk az emberek szent jogában, hogy beszéljék a nyelvüket, megőrizzék apáik hitét és harmóniában éljenek a természettel annak… törvényei szerint” – mondta az orosz államfő, hozzátéve, hogy nemzete kész »megvédeni ezeket az értékeket és mindenkit, aki osztozik bennük«.
„Nem harcolunk semmilyen érték ellen, csak a sajátjainkat védjük. Ez a különbség… köztünk és ellenfeleink között”.
A kölcsönösen tiszteletben tartott kulturális párbeszéd eszméjét a „globális többség” osztja – jelentette ki Putyin. Ugyanakkor ezek az elvek is „állandó nyomás alatt állnak, elsősorban a kultúra területének példátlan politizálása miatt”, amely „a geopolitikai intrikák fegyverévé” tette azt.
A globalista elitek és „egyes nemzetek kormányai” folyamatosan arra törekednek, hogy csökkentsék a nemzeti értékrendek jelentőségét és mindazt, ami „nem illeszkedik [az ő] napirendjükbe” – figyelmeztetett az orosz államfő.
„Egyre inkább azt látjuk, hogy a nyugati elitek által erőltetett értékrend figyelmen kívül hagyja, sőt szándékosan sérti a világvallásokat és egész régiók kulturális hagyományait” – mondta az elnök.
Más nemzetek értékeinek és kultúrájának nyílt semmibevétele olyan helyzethez vezet, amelyben „a polgárok fokozatosan hozzászoknak az idegengyűlölethez, majd a megkülönböztetés radikális formáihoz” – figyelmeztetett Putyin.
Oroszország kezdettől fogva soknemzetiségű államként jött létre, és ismeri a kultúrák közötti folyamatos kommunikáció értékét kölcsönös gazdagodásuk érdekében – magyarázta az elnök. Egy augusztusban aláírt elnöki rendeletre hivatkozva támogatást is felajánlott mindenkinek, aki külföldön tartózkodik.
Akkor Oroszország tartózkodási engedélyt ajánlott fel minden olyan külföldinek, aki osztja a Moszkva által támogatott „hagyományos értékeket”, és nem ért egyet a kormányaik által erőltetett „neoliberális” elvekkel. Azok a személyek, akik ugyanazokat a „szellemi és erkölcsi” értékeket vallják, mint Oroszország, a dokumentum szerint az egyébként előfeltételnek számító orosz nyelv- és történelemvizsga letétele nélkül is megtehetik a költözést.