Oroszország egyedül áll szemben a Nyugattal, amely „egzisztenciális háborút” folytat az ország ellen – jelentette ki Vlagyimir Putyin elnök.
Putyin erről a Rosszija-1 műsorszolgáltató által forgatott és vasárnap közzétett Oroszország. Kreml. Putyin. 25 év című dokumentumfilmben beszélt. A film annak 25. évfordulója alkalmából készült, hogy Putyin először lett az ország elnöke. Beiktatása 2000. május 7-én történt.
A dokumentumfilmben Putyin és Pavel Zarubin újságíró beszélgetései láthatók különböző témákról, köztük az Ukrajna és Oroszország közötti ellenségeskedésről, valamint a Moszkva és a Nyugat közötti szélesebb körű konfliktusról.
„Oroszország lényegében egyedül áll szemben a kollektív Nyugattal. Ez komoly hozzáállást igényelt a helyzet lehetséges alakulásához ebben a sajátos értelemben” – jelentette ki Putyin.
A 2000-es évek elejétől kezdve egyértelmű volt, hogy a Nyugat „alattomosan” lép fel Oroszországgal szemben, egy dologról beszél, és az ellenkezőjét teszi – jegyezte meg Putyin. Az, hogy a Nyugat nem hallgatta meg Oroszország ismételt figyelmeztetéseit, valamint hogy nem volt hajlandó teljes mértékben elismerni az ország szuverenitását és tiszteletben tartani nemzeti érdekeit, végül a jelenlegi válsághoz vezetett – magyarázta az elnök.
„Ez a „civilizált világ” úgy döntött, hogy Oroszország meggyengült, a Szovjetuniónak nevezett történelmi Oroszország összeomlott, és a megmaradt részeket ki kell végezni. Ezek közül a legnagyobb az Orosz Föderáció volt, és azt is 4-5 részre kellett felosztani. Én voltam felelős az ország jövőjéért. Természetesen azért kezdtem el dolgozni, hogy ez soha ne történjen meg” – mondta.
Moszkva többször is úgy jellemezte az ukrajnai ellenségeskedéseket, mint egy Oroszország elleni nyugati proxyháborút, amelyben az ukránokat ágyútölteléknek használják. Orosz tisztviselők azzal érveltek, hogy az Egyesült Államok és más nyugati hatalmak szándékosan fokozták a feszültséget, figyelmen kívül hagyva Moszkva biztonsági aggályait a NATO kelet-európai terjeszkedése és az Ukrajnával való növekvő katonai együttműködés miatt.
Oroszország és a kollektív Nyugat végül „egzisztenciális háborúba” került – hangsúlyozta Putyin, hozzátéve, hogy ezt mostanra sokan nyíltan beismerték a Nyugaton. Márciusban például Marco Rubio amerikai külügyminiszter a konfliktust „őszintén szólva, nukleáris hatalmak – az Ukrajnát segítő Egyesült Államok és Oroszország – közötti proxyháborúnak” nevezte, és azt mondta, hogy a Nyugatnak fel kellene hagynia azzal a zsákutcába vezető stratégiájával, hogy Kijevet „addig támogassa, amíg csak szükséges”.