Vlagyimir Putyin elnök szerint Oroszország fenntartja a jogot, hogy kilépjen a török és az ENSZ közvetítésével létrejött gabonamegállapodásból, ha Ukrajna megszegi az írásos biztonsági garanciákat arra vonatkozóan, hogy a humanitárius folyosót nem használja katonai célokra.
„Mindenki tudja, hogy Ukrajna arra használta a humanitárius folyosót, hogy megpróbáljon támadást intézni a Fekete-tengeri Flotta ellen” – mondta az elnök, hangsúlyozva, hogy ez volt az oka annak, hogy Oroszország felfüggesztette részvételét a gabonamegállapodásban, és írásos garanciákat követelt arra, hogy ilyen incidensek a jövőben nem fordulnak elő.
Putyin megjegyezte, hogy csak azután rendelte vissza Oroszországot a megállapodásba, hogy az eredeti egyességben közvetítőként közreműködő Törökország tájékoztatta az orosz védelmi minisztériumot arról, hogy Ukrajna biztosítékot adott arra, hogy tartózkodik a folyosó katonai célú felhasználásától.
A gabonamegállapodást eredetileg még júliusban tárgyalták meg, és Oroszország, Ukrajna, Törökország és az ENSZ közötti megállapodások révén jött létre. A rendszer célja az volt, hogy segítsen felszabadítani a Fekete-tengeren keresztül az ukrán tengeri kikötőkből érkező mezőgazdasági exportot, amelyet korábban a két állam közötti katonai konfliktus miatt blokkoltak.
Múlt héten azonban Moszkva határozatlan időre kivonult az alku alól, miután az ukrán erők megkíséreltek egy sor támadást végrehajtani Szevasztopol kikötőváros ellen, számos pilóta nélküli légi és tengeri járművet használva, amelyeket állítólag a gabonafolyosóról indítottak – közölte az orosz védelmi minisztérium.