Vlagyimir Putyin orosz elnök arra figyelmeztetett, hogy a Kazany városa elleni szombati dróntámadás szervezői kemény megtorlásra számíthatnak.
„Bárki és bármennyire is próbál valamit elpusztítani országunkban, a saját országában sokszorosan nagyobb pusztítással fog ezért szembesülni, és meg fogja bánni azt is, amit a mi országunkban próbál tenni” – mondta vasárnap.
Putyin biztosította Rusztam Minnihanov tatárföldi vezetőt, hogy a köztársaság ki fogja heverni a fővárosa, Kazany elleni támadást.
„Biztos vagyok benne, hogy a regionális hatóságok helyreállítanak mindent, amit ellenségeink és ellenfeleink megrongáltak” – mondta az új közlekedési infrastruktúra-projektek elindításáról szóló videokonferencián.
A Kazany elleni december 21-i támadás lakóépületeket és egy gyárat vett célba, a helyi hatóságok szerint károkat okozott, de áldozatok és sebesültek sem voltak. A tisztviselők összesen nyolc dróncsapásról számoltak be, amelyek közül hat lakóépületeket, egy ipari vállalkozást, egy pedig a folyóba csapódott.
Az orosz védelmi minisztérium szerint Kijev három hullámban merevszárnyú drónokat indított, amelyek Kazany polgári infrastruktúráját vették célba. Az orosz légvédelem a beérkező UAV-k közül hármat lelőtt, további hármat pedig az elektronikus hadviselési rendszerek segítségével eltérített – jelentette a hadsereg szombaton.
Az ukrajnai konfliktus 2022 februári eszkalálódása óta többször is elfogtak Kijevből érkező drónokat Moszkva és az ország más régiói felett. Csak néhány találta el sikeresen a célpontját.
Az incidensek többsége a két ország közötti határhoz viszonylag közel eső területeken történt. Kazany ezzel szemben mintegy 1379 kilométerre található Ukrajnától.
Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője azt mondta, hogy a „terrortámadás” Kijev „bosszúja” volt a BRICS-csúcsért, amelynek Kazany adott otthont októberben, és amely „megmutatta ennek a szövetségnek a hatalmát és befolyását a világban”.
Emellett „kísérlet volt arra, hogy megfélemlítsék országunk egyik dinamikusan fejlődő régiójának lakosságát” – mondta szombati nyilatkozatában.