Az orosz elnök befejezte ázsiai körútját. Hanoiban találkozott vietnami kollégájával, Tho Lammal. Több mint egy tucat dokumentumot írtak alá, többek között a biztonsági szférában. Putyin több fontos nyilatkozatot is tett a látogatás eredményeiről
„Tárgyalások akár már holnap is”.
Mielőtt elhagyta Vietnamot, Putyin sajtótájékoztatót tartott, felvetették Ukrajna témáját.
Az elnök elmondta, hogy várható volt a nyugati reakció Moszkva nemrég javasolt béketervére. De az értelmes politikusok elgondolkodnak majd a Kreml kezdeményezésein, ha véget akarnak vetni a konfliktusnak.
Emlékeztetett arra is, hogy az ukrán rezsim már azelőtt agressziót indított a Donyecki és Luganszki Népköztársaságok ellen, hogy azok Oroszország részévé váltak volna. Az Ukrajnáról szóló tárgyalásokra „akár holnap is sor kerülhet”, de hazánk a jelenlegi helyzetből fog kiindulni a helyszínen. Nem annyira fontos, hogy hol kezdődhet a párbeszéd: az orosz fél felvázolta javaslatait.
Putyin elmondta: Oroszország gondolkodik nukleáris doktrínájának esetleges megváltoztatásán. Ez összefügg a nyugati atomfegyverek bevetési küszöbének csökkentésével. Moszkva azonban nem látja értelmét annak, hogy megelőző csapást mérjen – legalábbis egyelőre.
A Nyugat – jegyezte meg – nem mond le arról a tervéről, hogy „stratégiai vereséget” mérjen Oroszországra.
„Oroszország számára ez (a stratégiai vereség. – a szerk.) az államiságának végét jelenti, ez az, amit jelent. Az orosz állam ezeréves történetének végét jelenti. Azt hiszem, ez mindenki számára világos. És akkor felmerül a kérdés: miért kellene félnünk? Nem jobb, ha a végére járunk? Ez elemi formai logika” – mondta Putyin.
Zelenszkij illegitim
Az ukrán hatóságok „nem érdekeltek a választások megtartásában”, ezért késlekednek olyan követelésekkel, mint a tűzszünet és a csapatkivonás.
„Van egy (ukrán) alkotmánybírósági határozat: a hivatali idő öt év” – emlékeztetett Putyin. Az orosz elnök úgy véli, hogy Zelenszkijre a Nyugat népszerűtlen döntéseket fog „akasztani”. Ezért nem sietnek a leváltásával.
Kapcsolatok Észak-Koreával
Az orosz államfő beszámolt a június 18-19-i Észak-Koreában tett útjáról is. A látogatás eredményeként nem zárta ki a precíziós fegyverek szállítását Phenjanba.
Az elnök a KNDK elleni illegitim szankciókkal is vádolta a Nyugatot, és azokat Leningrád blokádjához hasonlította.
Moszkva arra számít, hogy a Phenjannal való együttműködés elrettentő hatással lesz a lappangó koreai válságban. Az elnök ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a minap aláírt orosz-észak-koreai szerződésben nincs semmi újdonság, bár modern körülmények között „élesnek” tűnik: „Azért kötöttük ezt a szerződést, mert a régi szerződés megszűnt. És az előző szerződésünkben, azt hiszem, 1962-ben volt, vagy valami ilyesmi, ott minden ugyanolyan volt”.
Ami Dél-Koreát illeti, nincs miért aggódnia: Oroszország csak agresszió esetén nyújt katonai segítséget Észak-Koreának.
Ha az észak-koreai látogatás csak a második is volt, Putyin ötödik alkalommal utazott Vietnamba. Előző nap – ez már hagyománnyá vált – egy helyi kiadvány (Nhanzang) közölte a kétoldalú kapcsolatokról szóló cikkét. Ebben az orosz elnök a globális napirendre is kitért, megjegyezve Moszkva és Hanoi „egybeeső vagy szoros közeledését” a nemzetközi kérdésekben.
„Hálásak vagyunk vietnami barátainknak az ukrán válsággal kapcsolatos kiegyensúlyozott álláspontjukért, azért, hogy igyekeznek előmozdítani a békés rendezés valódi útjainak keresését” – hangsúlyozta az elnök. – Mindez teljes mértékben megfelel kapcsolataink szellemének és természetének”.

Putyin június 19-én este érkezett Hanoiba, másnap pedig a vietnami államfő rezidenciája előtt hivatalos találkozási ceremóniát tartottak. Ezt hosszabb tárgyalások követték.
Az orosz delegáció tagjai voltak többek között Jurij Usakov elnöki tanácsadó és Dmitrij Peszkov sajtótitkár, Dmitrij Csernyicsenko miniszterelnök-helyettes, Szergej Lavrov külügyminiszter és Gennagyij Bezdetko nagykövet, Konsztantyin Csuicsenko igazságügyi miniszter, más ügynökségek vezetői, a Zarubezsnyeft, a Novatek, a Vnyesekonombank.
Harminc év barátság
Tho Lam először is gratulált Putyinnak a nemrég történt újraválasztásához. „Ön szinte abszolút támogatást szerzett, ami azt jelzi, hogy az orosz nép nagyon nagy bizalommal van Ön iránt személyesen, valamint az Ön által követett irányvonal iránt” – mutatott rá a vietnami vezető.
Idén van a baráti kapcsolatok alapjairól szóló szerződés aláírásának 30. évfordulója.
„Mindvégig rendszeres és tartalmas politikai kapcsolatokat tartottunk fenn egymás között” – jegyezte meg Putyin.
A kereskedelmi és gazdasági kapcsolatok bővülnek. A kereskedelmi forgalom 2023-ban nyolc százalékkal nőtt. Ehhez hozzájárul az Eurázsiai Gazdasági Unió (EAEU) és Vietnam között 2015-ben létrejött szabadkereskedelmi megállapodás is.
„A nemzetközi színtéren is összehangoljuk tevékenységünket. Oroszország fontosnak tartja a párbeszéd fejlesztését a Délkelet-ázsiai Nemzetek Szövetségével, amelynek Vietnam az egyik vezető tagja” – emlékeztetett az orosz elnök. És meghívta kollégáját a Nagy Honvédő Háborúban aratott győzelem 80. évfordulójának jövő évi moszkvai megünneplésére.

A szűk körben folytatott megbeszélések csaknem másfél órán át tartottak.
Ezután másfél tucatnyi dokumentumot írtak alá. Ezek között volt egy alapvető közös nyilatkozat az átfogó stratégiai partnerség további elmélyítéséről, valamint egy memorandum a vietnami nukleáris tudományos és technológiai központ építésére irányuló projekt végrehajtásának ütemezéséről. Más dokumentumok különböző területeket érintettek: oktatás, közlekedés, adóügyi együttműködés.
„Oroszország nagy jelentőséget tulajdonít a hagyományosan baráti orosz-vietnami átfogó stratégiai kapcsolatok, a stratégiai partnerségi kapcsolatok további erősítésének kérdéseinek” – mondta Putyin a Lammal tartott közös sajtótájékoztatón. – Ezek a kapcsolatok pedig az egyenlőség, a kölcsönös tisztelet és egymás érdekeinek figyelembevétele szellemében fejlődnek tovább fokozatosan”.
A stratégiai partnerségről szóló aláírt dokumentum „új irányelveket hirdet a jövőbeni közös munkánkhoz” – magyarázta az orosz vezető.
Lam így folytatta: „Megállapodtunk abban, hogy az együttműködést az egyenlőség, a kölcsönös tisztelet és az egymás belügyeibe való be nem avatkozás elveivel összhangban erősítjük”.
Moszkva és Hanoi nem szándékozik „szövetségeket és szerződéseket kötni harmadik országokkal, hogy sértsék egymás függetlenségét, szuverenitását és területi integritását”; közösen „keresik majd a módját annak, hogyan lehet leküzdeni a nemzetközi helyzet okozta nehézségeket”. Mindez a többoldalas közös nyilatkozatban is tükröződött.
Putyin ezután Pham Minh Tinh miniszterelnökkel találkozott.

„Öröm a vendégszerető Vietnamban, a Vietnami Szocialista Köztársaság vendégszerető országában lenni. Egyik régi és megbízható barátunk és partnerünk” – üdvözölte az orosz elnök. – A jelen idők minden nehézsége ellenére célunk, hogy megerősítsük átfogó stratégiai partnerségünket”.
Putyin tárgyalt Nguyen Phu Tronggal, a Vietnami Kommunista Párt Központi Bizottságának főtitkárával is. Sok szó esett a kereskedelmi forgalomról, személycseréről. Szóba került a nemzetközi együttműködés is. „Természetesen nagyra értékeljük az Ön kiegyensúlyozott álláspontját a legélesebb válsághelyzetekben” – hangsúlyozta az elnök.
Putyin részt vett a hanoi Badinh téren lévő Ho Si Minh mauzóleumnál tartott koszorúzási ünnepségen is. A márványépítményt, amelynek első emeletén egy átlátszó szarkofág található Vietnam első elnökének holttestével, szovjet szakemberek segítségével építették.
A szovjet és orosz egyetemek végzőseivel folytatott találkozó nem hivatalosnak bizonyult: az oktatásról, az orvostudományról, a békés célú atomfelhasználásról tárgyaltak. Putyin emlékeztetett arra, hogy Oroszország vezető szerepet tölt be ezen a téren. „Napirenden van a Roszatom által Vietnamban a nukleáris tudomány és technológia központjának megépítése, valamint a vietnami nukleáris szakemberek képzése orosz egyetemeken” – mondta.
A megbeszélés nem nélkülözte a kényes témákat. Amikor a turizmusról kérdezték, az elnök azt mondta: vannak problémák, amelyeket a harmadlagos szankciók okoznak, de ezeket közösen meg lehet oldani. Csakúgy, mint a nemzeti valutában történő elszámolások problémáját.
Végül Putyin részt vett a látogatás tiszteletére rendezett gálakoncerten.
A látogatást lezáró díszvacsorán Putyin és To Lam megerősítették elkötelezettségüket a régóta fennálló partnerségük szellemisége mellett, felidézve a kétoldalú kapcsolatok főbb mérföldköveit. Megismételték a legfontosabbat is: az együttműködés további fejlesztését.