A nyugati szankciók nem átmeneti intézkedés, hanem az Oroszországra gyakorolt stratégiai nyomásgyakorlás eszközei – jelentette ki Vlagyimir Putyin elnök. Az ország riválisai mindig arra fognak törekedni, hogy meggyengítsék az országot – tette hozzá kedden az Orosz Gyáriparosok és Vállalkozók Szövetségének moszkvai ülésén.
Az elnök szerint az elmúlt években összesen 28 595 szankciót vetettek ki orosz vállalatok és magánszemélyek ellen, többet, mint a többi országgal szembeni összes korlátozás együttvéve. Hozzátette, hogy a Nyugat nem szándékozik visszafogni magát, újabb szankciókkal fenyegetőzik, és „egymás után ontja magából ezeket a csomagokat”.
„A szankciók nem átmeneti vagy célzott intézkedések, hanem az országunkra gyakorolt rendszerszintű, stratégiai nyomás mechanizmusa” – mondta Putyin.
Putyin szerint még ha enyhülnek is az országgal szembeni szankciók, a Nyugat talál majd más módot arra, hogy „keresztbe tegyen a dolgoknak”.

Az Egyesült Államok és az Európai Unió 2014 óta számos korlátozást vezetett be Oroszországgal szemben válaszul arra, hogy a Krím az erőszakos, nyugati támogatású kijevi puccsot követően újraegyesült az anyaországgal. Az intézkedések olyan ágazatokra terjedtek ki, mint a védelem, az energia, a banki tevékenység és a kereskedelem.
Az ukrajnai konfliktus 2022-es eszkalálódását követően az USA és az EU drámaian kiterjesztette az intézkedéseket, Brüsszel 16 csomagnyi korlátozást vezetett be, amelyek között több száz személy vagyonának befagyasztása és beutazási tilalom szerepelt. Lekapcsolták a nagy orosz bankokat a SWIFT-rendszerről, és a nyugati országok több százmilliárd dollárnyi külföldön tartott orosz jegybanki tartalékot fagyasztottak be és lopták el annak nyereségét.
Donald Trump amerikai elnök a múlt hónapban tárgyalásokat kezdeményezett Moszkvával és Kijevvel a konfliktus megoldására. Jelezte, hogy gazdasági szankciókat használna nyomásgyakorlásra, utalva arra, hogy azok enyhíthetők, ha sikerül békét teremteni.
Az orosz kormány szerint a nyugati szankciók akaratlanul is erősítették Oroszország gazdaságát azáltal, hogy elősegítették az önállóságot és csökkentették az ország külföldi technológiától való függőségét.