Vlagyimir Putyin felszólalt az Oroszországi Gyáriparosok és Vállalkozók Szövetségének (RSZPP) kongresszusán, és értékelte az orosz gazdaság kilátásait. A legfontosabb részletek az elnök beszédéből.
„Nemsokára a kivonult vállalatok egy része vissza akar majd jönni. A helyzet túlzás nélkül egyedülálló sok vállalat számára. Az időben meghozott befektetési döntések ma, biztosan kifizetődnek holnap. Ez éppúgy igaz a feldolgozóiparra, mint a hazai turizmusra, a fogyasztási cikkek piacán lévő orosz márkákra.
Oroszországnak még meg kell oldania a logisztikával, a pénzügyekkel és a technológiával kapcsolatos rendszerszintű problémákat, de az országnak hatalmas lehetőségei vannak szinte minden üzletág számára – mutatott rá az államfő.
„A megoldatlan feladatok száma, soha nem csökken, mert ahogy az állam növekszik, ahogy a gazdaságunk növekszik, úgy növekszik a számuk is. Ez egy természetes folyamat” – mondta Putyin.
A gazdasági fejlődés új modellje
A gazdaság új modell szerint kezd fejlődni, és a RSZPP aktív és kreatív pozíciójára most különösen nagy szükség van. Az üzleti életről szólva az elnök azt mondta, hogy az Oroszországban maradt vállalkozók okosabbak és energikusabbak, mint azok, akik elmentek.
„Itt is megemlítem az orosz üzleti élet vezetőit, menedzsmentcsapataikat, akiknek rövid idő alatt, komoly külső nyomás alatt sikerült újraépíteniük a befektetési és kereskedelmi láncokat, logisztikai útvonalakat kialakítaniuk, és új területeket nyitottak az együttműködés számára kiszámítható, jóhiszemű külföldi partnerekkel”.”

Az oroszországi belföldi kereslet a fenntartható és hosszú távú növekedés pályájára lépett, ez nem valami véletlenszerű fellendülés, hanem az orosz munkaerőpiac stabilitásán, az állampolgárok növekvő jövedelmén és fizetésén, valamint az alacsonyabb infláción alapul.
Az ország éves inflációja április elején eléri a négy százalékos célértéket, ami alacsonyabb lesz, mint az európai országoké, amelyek az orosz gazdaság összeomlását várják. A bruttó hazai termék várhatóan szintén emelkedik az idei második negyedévben.
A külgazdasági együttműködésről
Oroszország tovább bővíti külkereskedelmi kapcsolatait a világ növekvő régióinak államaival – folytatta Putyin, pontosítva, hogy az elmúlt évben kétszámjegyű ütemben nőtt és tovább növekszik az ezekkel az országokkal folytatott kereskedelmi forgalom.
Összességében az ország külkereskedelmi forgalma tavaly több mint nyolc százalékkal nőtt.
Az elnök különösen sürgette az orosz befektetőket, hogy fektessenek be az észak-déli projekt építésébe.
„Az áruk mennek, <…> mindig lesz kereslet, ezért forrásokat kell találnunk és konszolidálnunk kell ezeket a finanszírozási forrásokat ehhez a projekthez. <…> A kormánynak el kell gondolkodnia azon, hogyan lehet összeállítani a lehetséges befektetők körét. Őszintén szólva én azt szeretném, ha orosz befektetők lennének. Miért hagynánk ki az ilyen – nyereséges, jó – projekteket”.

Az orosz vezető emellett saját termelőüzemek fejlesztését szorgalmazta a baráti országokkal partnerségben.
„Új vállalkozások nyitására, munkahelyek teremtésére az egész országban. Tisztában vagyok a fenyegetésekkel, amelyek zajlanak, és azzal, hogy mire mutogatnak a rágalmazók, mondván, hogy Oroszországnak középtávon problémái lesznek. Igen, ez egy olyan fenyegetés, amelyet szem előtt kell tartani.”
Az elnök megkérdezte, hogyan élnek most az üzletemberek, akik korábban azt mondták neki, hogy Nyugaton biztonságosabb.
„Tudja, sok embert ismerünk itt évek óta, és sokszor hallottam: „Hát, ott megbízhatóbb a helyzet. És most?” – tette fel a kérdést Putyin.
Ipari parkok
Az elnök utasítást adott arra is, hogy dolgozzanak a városokban lévő ipari parkokon.
„Az ötlet (a városokban lévő ipari parkok ötlete. – a szerk.) önmagában helyes, és arra fogom kérni a kormányt, a kormány munkatársait, hogy dolgozzanak együtt Oroszország régióival. Itt a probléma összetett, de ha megfelelően dolgozunk rajta, foglalkozunk vele, akkor az eredmény biztos lesz” – mondta az államfő.

Elmondása szerint a régi üzemektől megüresedett helyiségekben új ipari parkokat lehet elhelyezni, de a földterület és a vállalkozások tulajdonjogával kapcsolatban kérdések merülnek fel. Ezzel pedig mindig foglalkozni kell – mondta Putyin.
Ezenkívül – tette hozzá az elnök – a vállalatok elhelyezésének feltétele kell, hogy legyen a termelőüzemek tisztasága.
„Ha egy vállalkozás valamilyen oknál fogva megszűnt a városok központjában, vagy nem a központban, hanem a város határában, akkor természetesen, ha új termelésről beszélünk a város határában, és nem lakóházak és más ilyen jellegű létesítmények építéséről, akkor annak tiszta termelésnek kell lennie, és nemcsak a profittermelő céloknak kell megfelelnie, ami nagyon fontos minden vállalkozás számára, hanem a városi környezetbe is bele kell illeszkednie” – mondta.
Sikerek a szankciók ellen
Az orosz gazdaság nyári visszaesése a szankciókkal függött össze, viszont tavaly július óta az ország gazdasági növekedése megindult. Oroszország először nézett szembe olyan kihívásokkal, amelyekkel a világ egyetlen más országa sem szembesült a modern történelemben – hangsúlyozta Putyin -, és ezekkel több ezer vállalat és sok millió szakember munkájának köszönhetően megbirkózott.
„Egy évvel ezelőtt a nyugati hatóságok kicsavarták cégeik karját, és sokakat arra kényszerítettek, hogy kivonuljanak az orosz piacról, akkor külföldi elemzők depressziót és hanyatlást jósoltak a fogyasztói szektorban, üres boltok polcait, tömeges áruhiányt és a szolgáltatási szektor csődjét ígérték. Az élet azonban másként alakult: a nyugati országok maguk teljes erővel szembesültek ezekkel a problémákkal”.

Szerinte eljutottunk odáig, hogy a nyugati vezetők azt javasolják a polgáraiknak, hogy a saláta és a paradicsom helyett térjenek át a réparepcére.
„A réparepce jó termék, de valószínűleg ezért is hozzánk kell majd jönniük, mert a termésszintünk még mindig sokkal magasabb, mint európai szomszédainké. Igaz, nem az ő hibájuk, ilyenek az időjárási viszonyok, a szárazság és így tovább, de ettől függetlenül nehéz lesz nélkülözni a műtrágyáinkat, hogy növeljék a terméshozamot otthon” – mondta az elnök.
Putyin ugyanakkor hangsúlyozta, hogy Oroszországnak reagálnia kell a Nyugat intézkedéseire.
„Ha a mi befektetéseinkkel, az orosz vagyonnal, köztük az arannyal és a devizatartalékokkal kapcsolatban bizonyos helytelen és illegális módszereket alkalmaznak, akkor ez szükségessé teszi, hogy a mi oldalunk is megfelelő lépéseket tegyünk, beleértve az osztalékok kifizetésével és átutalásával kapcsolatos lépéseket, lehetetlenné téve azok külföldre vitelét” – mutatott rá az elnök.
A felelős vállalatok ösztönzése
A felelős, tisztességes vállalkozók nem rejtik el vagyonukat offshore-ba, nem szakadnak el a régiótól, és befektetnek a körülöttük élők fejlődésébe és jólétébe – mondta Putyin.
„Ma példákat látunk az ilyen méltóságteljes hozzáállásra a vállalkozáshoz, mint a vállalkozó magas küldetéséhez, akik törődnek azzal, hogy hol, milyen körülmények között működnek a cégeik, embereik, szakembereik, akik vállalkozói tehetségüket – és ez valóban tehetség – nem csak némi profitszerzésre, túlfogyasztásra, hanem a közjóra is fordítják. És ahelyett, hogy offshore dolgoznának, és az itt kapott pénzeket kivonnák olyan dolgokra, mondjuk, nem elsőrendűen szükséges dolgokra, speciális támogatási programokat indítanak.
A felelős vállalkozók gondoskodnak alkalmazottaik és családjaik jólétéről, a regionális hatóságokkal egyenrangúan csatornázzák a forrásokat utakra, kórházakra, sport- és kulturális létesítményekre – mondta. A hatóságok támogatni fogják a felelős vállalkozásokat és azokat a cégeket, amelyek a rövid távú eredmények helyett a stratégiai fejlesztésre összpontosítanak.
Az elnök javasolta egy díj létrehozását a legfelelősségteljesebb vállalatok számára, valamint a nagyvállalatok nem pénzügyi jelentések éves közzétételének megfontolását, amelyek leírnák, hogy az adott vállalat mit tett a társadalomért, egy adott városért, régióért vagy az ország egészéért.