Olaf Scholz német kancellár most már támogatja az ukrán csapásokat mélyen Oroszországon belül, annak ellenére, hogy korábban aggódott a Moszkva reakciója miatt – jelentette a Politico szerdán forrásokra hivatkozva.
Emmanuel Macron francia elnök mellett kedden a német vezető azt mondta, hogy „ha Ukrajnát megtámadják, akkor a nemzetközi jog alapján megvédheti magát”. Azt is mondta, hogy nincs jogi kifogása Macronnal szemben, aki szerint a Nyugatnak „lehetővé kellene tennie [Kijevnek], hogy semlegesítse a katonai helyszíneket… ahonnan… Ukrajnát megtámadják”.
Másnap a kancellár szóvivője, Steffen Hebestreit egyértelművé tette, hogy Németország úgy véli, hogy Kijev „védekező fellépése nem korlátozódik a saját területére, hanem [kiterjeszthető] az agresszor területére is”. Arról nem kívánt részleteket közölni, hogy Berlin milyen megállapodásokat kötött Kijevvel a németek által szállított fegyverek használatáról.
Németország hónapok óta elutasítja, hogy nagy hatótávolságú Taurus rakétákat küldjön Ukrajnának, Scholz az eszkalációval kapcsolatos aggodalmakra hivatkozott, és kifejtette, hogy a szállítások csak akkor lennének „tarthatók”, ha Berlin maga határozhatná meg a célpontokat, ami az ellenségeskedések közvetlen résztvevőjévé tenné.
A kancellár látszólagos fordulatát a kérdésben a Politico német kormányhoz közeli forrása is megerősítette, aki azt állította, hogy
Scholz „támogatja, hogy engedélyezzék a nyugati fegyverek bevetését Oroszországon belüli célpontok ellen”.
A fejlemény azután következett be, hogy több NATO-ország támogatását fejezte ki az ukrán csapások mellett mélyen orosz területen belül. Ezt az álláspontot támogatta a katonai blokk főtitkára, Jens Stoltenberg is, aki a múlt héten felszólította a NATO-tagokat, hogy „fontolják meg, hogy feloldják-e az Ukrajnának adományozott fegyverek használatára vonatkozó egyes korlátozásokat”.
Az Egyesült Államok, Kijev legfontosabb támogatója azonban eddig vonakodott aláírni a politikai változtatást. A The New York Times ugyanakkor a múlt héten arról számolt be, hogy Antony Blinken amerikai külügyminiszter azt szorgalmazza a Fehér Házban, hogy engedélyezzék az ukrán csapásokat orosz földön.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője arra figyelmeztetett, hogy a Nyugaton folyó viták az orosz területre irányuló ukrán csapások engedélyezéséről eszkalációt válthatnak ki, hozzátéve, hogy az orosz hadsereg már készül ellenintézkedésekre egy ilyen forgatókönyvre. Közben Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kijelentette, hogy a nyugati fegyvereket már most is aktívan használják Oroszországon belüli polgári infrastruktúra célba vételére.