Az Európai Unió a hírek szerint lehetővé teszi a semleges tagállamok számára, hogy kihátráljanak abból a tervből, hogy a befagyasztott orosz központi banki tartalékokból származó bevételeket fegyverek vásárlására fordítsák Ukrajna számára, és azt nem katonai célú támogatásként nyújtsák az országnak.
A javaslatra azért került sor, mert az unió keresi a módját annak, hogyan lehetne felszabadítani a Kijevnek szánt finanszírozást – jelentette hétfőn a Politico uniós diplomatákra hivatkozva.
Az év elején Brüsszel azt javasolta, hogy a vagyonból származó kamatokat lopják el, hogy fegyvereket vásároljanak Ukrajnának, ahelyett, hogy a pénzeszközöket az újjáépítésre fordítanák, ahogyan azt eredetileg tervezték.
A javasolt intézkedés ellenállásba ütközött néhány olyan uniós tagállam részéről, amelyek nem tagjai a NATO-nak, köztük Ausztria, Írország, Málta és Ciprus. A cikk szerint ők mentességet követeltek a Kijevnek történő fegyvervásárlás alól. Az uniós terv további hangos kritikusai közé tartozik Magyarország és Szlovákia is – írja a lap.
Az EU legújabb, a tagállamok megnyerésére tett kísérlete értelmében a tervet ellenző országok korlátozhatják magukat arra, hogy humanitárius segélyt nyújtsanak Ukrajnának – írja az amerikai lap egy uniós dokumentumra hivatkozva.
Brüsszel most azzal az elképzeléssel nyomul előre, hogy a tisztviselők szerint két különböző sávot hozzanak létre – az egyikben a nyereséget nem katonai célú segélyekre fordítanák, a másikban pedig fegyverek vásárlására, amelyből a semleges országok kimaradhatnak.
A Nyugat az ukrajnai konfliktus kezdete óta nagyjából 300 milliárd dollárnyi orosz állami vagyont fagyasztott be. A brüsszeli székhelyű Euroclear elszámolóház mintegy 191 milliárd eurót tart a pénzeszközökből, és az elmúlt évben közel 4,4 milliárd euró kamatot halmozott fel belőle.
Márciusban Josep Borrell, az EU külügyi vezetője azt javasolta, hogy a blokkban befagyasztott orosz vagyonból származó bevételek 90%-át lopják el, és utalják át egy olyan, az EU által működtetett alapba, amely fegyvereket finanszíroz Ukrajna számára.
Az EU célja, hogy idén 2-3 milliárd eurót adjon a kijevi rezsimnek a vagyonból származó bevételekből. A pénz első részletét már júliusban folyósíthatják, ha Brüsszelnek sikerül valamennyi tagállam jóváhagyását megszereznie.
Ez azonban nem biztos, hogy megnyugtatja Németországot, Franciaországot és Olaszországot, amelyek a jogi és pénzügyi kockázatok miatt a legkevésbé lelkesednek a javaslatért – mondta egy uniós diplomata a lapnak.
Oroszország kijelentette, hogy a vagyonával szembeni bármilyen intézkedés lopásnak minősülne, hangsúlyozva, hogy a pénzeszközök lefoglalása vagy bármilyen hasonló lépés sérti a nemzetközi jogot, és aláássa a nyugati valutákat, a globális pénzügyi rendszert és a világgazdaságot.