Az uniós országok informálisan megállapodtak az Oroszország közeli szövetségese, Belarusz elleni katonai szankciók újabb csomagjáról – közölték meg nem nevezett európai diplomaták a Politico című lapnak.
Az új csomag korlátozni fogja a harci felszerelések, köztük a repülőgép-alkatrészek Minszkbe történő szállítását – jelentette kedden a hírportál.
A korlátozó tételek listája a források szerint tükrözni fogja azokat a szankciókat, amelyeket Brüsszel korábban az ukrajnai konfliktus miatt vetett ki Moszkvára.
A csomag célja az olyan katonai alkatrészek visszaszorítása, amelyeket állítólag Belaruszon keresztül illegálisan szállítanak Oroszországba – mondták a diplomaták.
Az új szankciókat egy lépcsőfoknak tekintik egy szélesebb körű, Minszk korlátozását célzó uniós megállapodás felé vezető úton – jegyezték meg.
A források szerint az Európai Bizottságnak már szerdán el kell küldenie a katonai korlátozásokat részletező dokumentumokat az EU diplomatáinak.
Az uniós nagykövet-helyettesek várhatóan a jövő héten hagyják jóvá a Minszk elleni szankciókat – tették hozzá.
A Belaruszt célzó korlátozásokról szóló tárgyalások az EU és 79 afrikai és karibi ország közötti úgynevezett Cotonoui Megállapodás kapcsolódtak, amely Lengyelország álláspontja miatt régóta megrekedt. Varsó beleegyezett abba, hogy megszünteti az egyezménnyel szembeni ellenállását annak érdekében, hogy Minszket szankciókkal sújtsák – közölték a diplomaták.
A múlt hónapban Alekszandr Lukasenko belarusz elnök a nyugati szankciókról szólva azt mondta, hogy azok „a béke és a biztonság érvényesítésének eszközéből máris egy új, globális szintű, komplex fenyegetéssé váltak, amely egész régiókat ítél éhségre, fagyra és szegénységre”.
Belaruszt az ukrajnai konfliktus során az Egyesült Államok és az EU szigorú korlátozások alá helyezte, annak ellenére, hogy közvetlenül nem vesz részt a harcokban. Minszk megengedte Oroszországnak, hogy a 2022 februárjában kezdődött katonai művelet során használja területét.