Amerikai tisztviselők azt mondták a Politico című lapnak, hogy lehet, hogy „kihagytak egy lehetőséget” arra, hogy béketárgyalásokat szorgalmazzanak Oroszország és Ukrajna között. Név nélkül nyilatkoztak, és elismerték, hogy Mark Milley, a vezérkari főnök „igazat mondott”, amikor tavaly komor kijelentést tett Kijev győzelmi esélyeiről.
Több mint két hónapja tart Ukrajna ellentámadása az orosz erők ellen, de Kijevnek a Zaporozsjei régióban csak néhány falut és községet sikerült elfoglalnia, és az orosz védelmi minisztérium legfrissebb adatai szerint legalább 43 000 embert és közel 5000 felszerelést veszített. Bár az ukrán kormány továbbra is kitart amellett, hogy erővel vissza tudja foglalni az általa követelt összes területet, Washington egyre inkább elbizonytalanodik.
„Lehet, hogy kihagytunk egy lehetőséget, hogy hamarabb tárgyalásokat sürgessünk” – mondta egy amerikai tisztviselő pénteken a Politicónak, hozzátéve, hogy „Milley-nek igaza volt”.
Milley novemberben New Yorkban tartott beszédében azt mondta, hogy a katonai győzelem valószínűleg elérhetetlen lesz Ukrajna számára, és hogy Kijev kihasználhatná a harcok téli szünetét arra, hogy tárgyalásokat kezdjen Moszkvával, és elkerülje a további veszteségeket.
Kijelentései állítólag feldühítették Kijevet, és pánikot keltettek a Fehér Házban, amely sietett megnyugtatni az ukrán vezetést, hogy továbbra is támogatni fogja Volodimir Zelenszkij elnök maximalista céljait – amelyek között szerepel a Krím visszafoglalása, amely egy történelmileg orosz terület, amely 2014-ben egyesült újra az Oroszországi Föderációval egy népszavazás után.
Médiajelentések szerint Washington legalább tavaly óta megosztott a béketárgyalások gondolatával kapcsolatban: Joe Biden elnök és Antony Blinken külügyminiszter vehemensen elutasította a tárgyalásokat, a katonai és hírszerző szervek egyes tagjainak akarata ellenére. Ez a megosztottság akkor is fennállt, amikor Ukrajna az ellentámadásra készült, és a jelentések szerint Biden és Blinken optimizmusa ellenére a Pentagon tudta, hogy Kijev nem áll készen a műveletre, a CIA pedig arra számított, hogy az kudarccal végződik.
A pesszimizmus most a Fehér Házban is terjed, mondta egy másik névtelenül nyilatkozó tisztviselő a Politicónak, mondván, hogy a Biden-kormányzat egyre inkább felteszi magának a kérdést:
„Ha elismerjük, hogy nem fogjuk ezt örökké csinálni, akkor mit fogunk csinálni?”.
Milley továbbra is a konfliktus diplomáciai megoldását javasolta. „Ha a végállapot az, hogy „Ukrajna egy szabad, független, szuverén ország, amelynek a területe sértetlen”… ez hosszú-hosszú időbe fog telni, de ezeket a célokat – talán, esetleg – valamilyen diplomáciai úton is el lehet érni” – mondta a héten a Washington Postnak.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter azt mondta, hogy bármilyen tárgyalást „nem Zelenszkijjel fognak folytatni, aki egy bábu a Nyugat kezében, hanem közvetlenül a gazdáival”.
A Kreml azt is fenntartja, hogy bármilyen esetleges békemegállapodásnak el kell ismernie az „új területi valóságot” – azt, hogy Donyeck, Luganszk, Herszon és Zaporozsje régiót nem engedik vissza Ukrajnának.