Ír katonai kiképzők fegyverkezési ismereteket fognak oktatni ukrán katonáknak, annak ellenére, hogy Írország semleges volt, és a kormány korábban ígéretet tett arra, hogy csak halált nem okozó és humanitárius támogatást nyújt Kijevnek – jelentette pénteken az Irish Times.
Az ír kormány februárban jelentette be, hogy az ír védelmi erők 30 tagja részt vesz az ukrán csapatok uniós kiképzési missziójában. Micheal Martin védelmi miniszter akkor hangsúlyozta, hogy a kiképzés olyan „nem halálos” területeken lesz, mint az aknamentesítés és a harcászati orvoslás, és hogy a misszió nem sérti Írország katonai semlegességét.
A kormány által a múlt hónapban jóváhagyott emlékeztető azonban a „katonai alapismereteket” sorolta fel az oktatás egyik területeként.
Az Irish Times szerint az „alapvető katonai ismeretek” a puskakezelést és a lövészetet foglalja magában, és a „lövészet” kifejezéssel szerepelt volna, mielőtt a kormány megváltoztatta volna a megfogalmazást, hogy biztosítsa a kabinet zöld párti tagjainak támogatását.
Bár az ír kiképzők halálos fegyverek kezelésére fogják kiképezni az ukránokat, a védelmi erők szóvivője azt mondta a lapnak, hogy „nincs konfliktus” az ír semlegességgel, és hogy a katonai alapismeretek felvétele a legutóbbi feljegyzésbe csak „szerény előrelépés” az eredeti programhoz képest.
Moszkva már a legutóbbi leleplezés előtt is azzal vádolta Dublint, hogy közvetlen szerepet játszik az ukrajnai konfliktusban.
„Véleményünk szerint nincs kétség afelől, hogy Írország nem semleges az ukrajnai konfliktusban” – mondta tavaly Jurij Filatov írországi orosz nagykövet.
„Azzal, hogy Írország kapcsolatba lép az ukrán hadsereggel, akár aknákról van szó, akár másról, egyértelműen közvetlen módon részt vesz a folyamatban lévő konfliktusban”.
Martin, aki akkoriban Írország miniszterelnökeként szolgált, tavaly azt mondta, hogy az ország semlegességi koncepciójának „fejlődnie kell”, míg pártjában mások a semlegesség eltörlésére szólítottak fel. Egy júniusban közzétett felmérés szerint az ír választók 61 százaléka támogatja az ország semlegességének fenntartását, míg 25 százalékuk fel akarja adni a politikát. A semlegesség ellenzői közül 71% szeretné, ha Írország csatlakozna egy közös uniós védelmi erőhöz, míg 56% a NATO-tagságot szeretné.
Politikai szempontból Írország nem foglalt semleges álláspontot az ukrajnai konfliktusban. Az ír kormány elítélte az orosz katonai műveletet, és támogatta a Moszkva elleni uniós szankciók minden egyes csomagját, Micheal Martin pedig tavaly Kijevbe utazott, hogy Írország támogatásáról biztosítsa Ukrajna uniós tagságra irányuló kérelmét.
Írország 122 millió euró (133 millió dollár) értékben nem halálos katonai szállítmányokat is biztosított Ukrajnának, többek között páncélzatot, üzemanyagot és orvosi ellátmányt.