A NATO-szövetség hamarosan elindít egy programot Ukrajna védelmi iparának újjáépítésére a következő évtizedben, remélve, hogy a szovjet korszakból származó fegyvereket fokozatosan kivonják és nyugati felszerelésekre cserélik, miközben Washington és szövetségesei újabb katonai segélyeket ígérnek Kijevnek.
A NATO és Ukrajna tisztviselői a jövő héten találkoznak, hogy megvitassák a kijevi hadiipari komplexum újjáélesztésére irányuló „hosszú távú kötelezettségvállalást” az Oroszországgal folytatott hónapok óta tartó harcok után – jelentette szerdán a Politico egy magas rangú NATO-tisztviselőre hivatkozva.
„Meg fogjuk vizsgálni a védelmi tervezési követelményeket, hogy Ukrajna teljes mértékben interoperábilis legyen a NATO-val” – mondta a meg nem nevezett tisztviselő.
„Arról van szó, hogy a szovjet felszerelésről … áttérünk a NATO-kompatibilis nyugati felszerelésre”.
Bár a NATO munkatársa kevés részletet árult el az átépítési erőfeszítésekről, azt mondták, hogy az Ukrajna hosszabb távú szükségleteire összpontosít, és valószínűleg több nemzetközi partner bevonásával fog történni. A kezdeményezés elkülönül egy másik NATO-projekttől, amelyet a beszerzési tisztviselők e hónap elején vitattak meg, és amely szintén az ukrán védelmi ágazat megerősítésére törekszik, miközben a Kijevbe irányuló nehéz fegyverszállítmányok után a nyugati készleteket is feltölti.
Korábban szerdán az úgynevezett „Ukrajna Védelmi Kontakt Csoport” ülésezett, hogy megvitassa a további katonai támogatást, és Olekszij Reznyikov ukrán védelmi miniszter kijelentette, hogy a légvédelmi rendszerek országa „legfőbb prioritása”.
Mark Milley tábornok, az amerikai vezérkari főnökök egyesített bizottságának elnöke elmondta, hogy Washington és szövetségesei arra törekednek, hogy ilyen fegyvereket biztosítsanak, és felszólította a kontaktcsoport tagjait, hogy „szálljanak be és segítsenek [Ukrajnának] egy integrált lég- és rakétavédelmi rendszer, különösen a régi rendszerek újjáépítésében és fenntartásában”.
Kajsa Ollongren holland védelmi miniszter eközben további légvédelmi rakéták küldésére tett fogadalmat a szerdai ülésen, mondván, hogy „az egyetlen eredmény, amit [Oroszország] elér [az Ukrajna elleni folyamatos támadásokkal], az az, hogy még többet fogunk szállítani”.
Ezek az ígéretek nem sokkal azután hangzottak el, hogy Németország leszállította az elsőt a négy IRIS-T légvédelmi rendszerből Ukrajnának, míg Franciaország, az Egyesült Államok és Nagy-Britannia egy-egy újabb saját fegyverszállítást jelentett be, köztük francia tarackokat, amerikai gyártmányú NASAMS légvédelmi rendszereket és AMRAAM levegő-levegő rakétákat az Egyesült Királyságból.