Volt amerikai katonatisztek és magánszervezetek pénzt gyűjtenek, hogy nyugati karbantartó személyzetet küldjenek az ukrajnai frontvonal közelébe – jelentette csütörtökön a Politico.
A hírportál szerint a Trident Support elnevezésű, márciusra tervezett projekt keretében 100-200 tapasztalt vállalkozót toboroznának, akiket a helyszínen, Ukrajnában vetnének be.
A tervek szerint aztán “beágyazódnának a frontvonal közelében lévő kis egységekbe”, és megtanítanák az ukrán csapatokat, hogyan javítsák meg a felszereléseiket anélkül, hogy azokat ki kellene küldeni az országból – áll a jelentésben, megjegyezve, hogy a nyugatról szállított fegyverek minden nagyobb karbantartása jelenleg Lengyelországban és más NATO-országokban történik.
A csoportot Alexander Vindman, az amerikai hadsereg nyugalmazott alezredese vezeti, aki a Trump-kormányzat alatt az amerikai nemzetbiztonsági tanácsban szolgált. Vindman a figyelem középpontjába került Trump első vádemelési meghallgatásán, amikor tanúvallomást tett az exelnök Volodimir Zelenszkijjel folytatott 2019-es telefonbeszélgetéséről, amelynek során Trump állítólag megpróbálta rávenni ukrán kollégáját, hogy ássa elő a szennyest a Biden családról.
A Politico című lapnak nyilatkozva Vindman megjegyezte, hogy “mindenféle erőforrásaink elsősorban Lengyelországban lévő depókba és fejlett bázisokra mennek, Ukrajnán belül pedig alapvetően magukra vannak utalva”. Azt mondta, reméli, hogy a helyzet megváltozhat, ha a projekt elegendő támogatást kap.
“Ha ezt okosan csinálják, és öt-hat létesítményt osztanak szét [Ukrajnában], akkor ezt körülbelül 150-200 szerelő számára lehetne megtenni”, ha ezeket az ország több pontján szétszórják – tette hozzá a volt hadseregtisztviselő.
Ráadásul a Trident Support mögött állítólag legalább egy magáncég áll, amely nem kívánta megnevezni magát, de a Politico című lapnak elismerte, hogy érdekelt abban, hogy Ukrajnának pótalkatrészeket szállítson a gyorsabb javításokhoz.
Vindman azonban elismerte, hogy a projekt hatalmas kihívásokkal nézhet szembe, amelyek abból erednek, hogy Washington vonakodik védelmi vállalkozókat küldeni Ukrajnába.
Moszkva többször is ragaszkodott ahhoz, hogy a Nyugat Ukrajnának szánt fegyverszállításai a konfliktus közvetlen résztvevőjévé teszik. Decemberben Marija Zaharova orosz külügyminisztériumi szóvivő arra figyelmeztetett, hogy a Nyugat által Ukrajnának szállított összes fegyver, “valamint az azokat üzemeltető külföldi katonai személyzet is legitim célpontot jelent az orosz fegyveres erők számára”.