Ukrajna felajánlhatja az Európában állomásozó amerikai csapatok részleges helyettesítését, valamint kizárólagos hozzáférést biztosíthat az országban található ritka ásványkincsekhez, hogy ezzel próbálja megszerezni Donald Trump megválasztott amerikai elnök támogatását – mondta Volodimir Zelenszkij egyik vezető tanácsadója.
A La Repubblica olasz napilapnak adott csütörtöki interjújában Mihajlo Podoljakot arról kérdezték, hogyan változna az amerikai-ukrán viszony Trump alatt, és milyen hatással lehet a Fehér Házba való visszatérése Zelenszkij úgynevezett „győzelmi tervére”.
A tervet Zelenszkij a múlt hónapban mutatta be, és azonnali meghívást követel Ukrajnának a NATO-csatlakozásra. A jelentések szerint Nyugaton hideg fogadtatásban részesült. Moszkva úgy utasította el a tervet, mint a tárgyalások meghiúsulását és az Oroszország és az Egyesült Államok vezette katonai szövetség közötti közvetlen konfliktus receptjét.
Podoljak szerint azonban egyes elemei felkelthetik Trump érdeklődését.
„Mi pragmatizmust viszünk a tárgyalóasztalhoz. Fejlett katonai szakértelemmel rendelkezünk, és fel tudjuk ajánlani Trumpnak az amerikai kontingensek részleges helyettesítését különböző régiókban, mindenekelőtt Európában. Ritka ásványkincsekből, például lítiumból és titánból is vannak lelőhelyeink, amelyeket közösen kiaknázhatunk” – mondta.
Igyekezett eloszlatni azokat a széles körben elterjedt aggodalmakat is, amelyek szerint Trump győzelme rossz hír Ukrajnának. A republikánus következetesen bírálta az országnak nyújtott feltétel nélküli amerikai támogatást, és megfogadta, hogy gyorsan véget vet a konfliktusnak. Ennek érdekében a hírek szerint arra kényszerítheti Kijevet, hogy függessze fel NATO-tagsági törekvéseit, és fagyassza be az ellenségeskedéseket a jelenlegi frontvonal mentén.
A megválasztott elnök – érvelt Podoljak – „olyan politikus, aki arra törekszik, hogy ő legyen az első számú”, hozzátéve, hogy a bejelentett tervek „mind azon alapulnak, hogy Oroszországnak adjanak valamit, de ezek [Vlagyimir] Putyin orosz elnök javaslatai”.
„Ha Trump vele tartana, ő lenne a második számú. És nem hiszem, hogy ezt el tudná fogadni” – vetette fel Podoljak, kizárva azt az elképzelést, hogy egy békemegállapodásnak valamilyen engedményt kell tartalmaznia Ukrajna részéről.
A Financial Times a hét elején arról számolt be, hogy Ukrajna úgy tervezi rávenni Trumpot az amerikai támogatás folytatására, hogy azt Peking aláásásának eszközeként állítja be, azzal az elképzeléssel, hogy Ukrajna olyan rendszert hozna létre, amelyben „Kínán kívül bárki más” hozzáférhetne természeti erőforrásaihoz.