Az uniós tagállamoknak közös döntést kell hozniuk az ország katonai sorozása elől kitérő ukránok hazatelepítéséről – jelentette ki csütörtökön Volodimir Zelenszkij elnök legfőbb tanácsadója, Mihajlo Podoljak a helyi médiának.
Kijev az elmúlt hetekben többször is felvetette a sorozással kapcsolatos kérdést, mivel a harctéren létszámhiánnyal küzd.
„Mindenképpen egységes európai döntésre van szükségünk ebben a kérdésben. Furcsán néz ki, hogy [Ukrajna] vérzik, miközben a fiataloknak sikerült elhagyniuk, és nem támogatják hazájukat” – mondta Podoljak.
Megjegyzései egybecsengett azzal az állásponttal, amelyet korábban Kijev egyik fő támogatója, Lengyelország is hangoztatott. A hét elején Wladyslaw Kosiniak-Kamysz lengyel védelmi miniszter is azt mondta, hogy a 27 államot tömörítő uniónak közös döntést kellene hoznia az ügyben.
„Nagyon fontos, és erről beszéltünk is, hogy ezek európai szintű megoldások legyenek, és tudom, hogy Ukrajna és Brüsszel, Kijev és Brüsszel között tárgyalások folynak erről a témáról” – mondta a miniszter egy keddi sajtótájékoztatón. Az európai szintű megoldások „biztosítani fogják ennek az akciónak a teljes hatékonyságát” – tette hozzá.
Kosiniak-Kamysz elmondta, hogy Varsó kész együttműködni Kijevvel, ha az hivatalosan segítséget kérne a még több katona bevonására irányuló erőfeszítéseihez.
Úgy tűnik azonban, hogy Lengyelországon belül nincs egységes álláspont a kérdésben, mivel Radoslaw Sikorski külügyminiszter szerint „etikailag kétértelmű” a hadköteles menekültek Ukrajnába való visszaküldésének ötlete.
Becslések szerint jelenleg 4,3 millió ukrán él az EU-ban, akik közül az Eurostat uniós ügynökség szerint legalább 860 ezer a hadköteles korú férfiak száma. A menekültekre az utóbbi időben egyre nagyobb nyomás nehezedik hazájuk részéről, a kijevi külügyminisztérium még a konzuli szolgáltatásokat is felfüggesztette a mozgósítás radikális reformja miatt.
Az ország új és ellentmondásos mozgósítási törvénytervezete 27-ről 25 évre csökkenti a sorkötelezettségi korhatárt, jelentősen kibővíti a sorozótisztek jogköreit, és válogatott korlátozásokat vezet be a behívókat elkerülőkkel szemben. A törvényt Zelenszkij áprilisban írta alá, miután az ország parlamentje több hónapos vita után elfogadta.