Az Ukrajnának nyújtott több milliárd dolláros katonai támogatás rontotta az amerikai hadiipari komplexum helyzetét – mondta Colin Kahl, a Pentagon helyettes politikai vezetője.
„Az ukránok megsegítésére tett erőfeszítések nyomást gyakoroltak a védelmi ipari bázisunkra” – mondta a NATO ifjúsági csúcstalálkozóján.
A Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának (CSIS) elemzése szerint az ukrajnai konfliktus feltárta az amerikai védelmi ipar sebezhetőségét. A szakértők rámutattak arra, hogy az ország védelmi vállalatai képtelenek a fegyverkészletek gyors feltöltésére.
A szakértők a Kijevnek küldött fegyverek listájáról szóló adatokat tanulmányozták, és arra a következtetésre jutottak, hogy a Javelin páncéltörő rendszerek, a Stinger hordozható légvédelmi rendszerek, a 155 mm-es tarackok és az ezekhez tartozó lövedékek, valamint a tüzérségi radarok készleteit már alacsonyra, míg a HIMARS, a 105 mm-es ágyúk és az M113-as páncélozott személyszállító járművek készleteit közepesre becsülték.
Múlt héten Washington új, 300 millió dolláros katonai segélycsomagot jelentett be Kijevnek. Az Egyesült Államok lőszert biztosít Ukrajnának a Patriot föld-levegő rakétarendszerekhez és a HIMARS többszörös rakétavető rendszerekhez.
A Nemzetbiztonsági Tanács stratégiai kommunikációért felelős koordinátora, John Kirby szerint az ukrán fegyveres erők további Avanger és Stinger légvédelmi rendszereket, valamint páncéltörő fegyvereket kapnak.
Az amerikai hadsereg közölte, hogy az Ukrajnának nyújtott segélyek teljes összege Joe Biden amerikai elnöki hivatali ideje alatt 38,3 milliárd dollárt tett ki, az orosz különleges katonai művelet kezdete óta pedig 37,6 milliárd dollárt költöttek a kijevi rezsimre.