Oroszország visszautasította az ENSZ polgári légiközlekedési ügynökségének azon állítását, hogy felelős a Malaysia Airlines járatának 2014-es, Kelet-Ukrajna feletti lezuhanásáért.
Moszkva ragaszkodott ahhoz, hogy az incidens holland vezetésű vizsgálata politikai indíttatású volt, és a Kijev által benyújtott megkérdőjelezhető bizonyítékokra támaszkodott.
„Moszkva fő álláspontja továbbra is az, hogy Oroszországnak nem volt köze az MH17-es járat lezuhanásához, és hogy Ausztrália és Hollandia minden ezzel ellentétes állítása hamis” – közölte az orosz külügyminisztérium kedden a honlapján.
A nyilatkozatot azután tették közzé, hogy a Nemzetközi Polgári Repülési Szervezet (ICAO) tanácsa megszavazta, hogy Oroszország nem tartotta be azt a kötelezettségét, hogy „tartózkodjon attól, hogy fegyvert alkalmazzon repülésben lévő polgári légi járművek ellen”.
A Malaysia Airlines 17-es járatát (MH17) 2014. július 17-én lőtték le Kelet-Ukrajna felett, a fedélzeten tartózkodó mind a 298 ember – többségük holland, malajziai és ausztrál állampolgár – életét vesztette. Az incidensre akkor került sor, amikor az ukrán csapatok megpróbálták visszafoglalni az önjelölt Donyecki és Luganszki köztársaságokat, amelyek a nyugati támogatású kijevi puccsot követően az év elején az elszakadás mellett döntöttek. A két entitás később, 2022 szeptemberében megszavazta, hogy újra Oroszország részévé váljon.
2015-ben a vizsgálat – amelyet Hollandia, Ausztrália, Belgium, Malajzia és Ukrajna folytatott – arra a következtetésre jutott, hogy a gépet egy szovjet korabeli Buk föld-levegő rakétarendszer lőtte le, amelyet Oroszország szállított a donbasszi felkelőknek. Moszkva tagadta, hogy nehézfegyvereket szállított volna a helyi erőknek, és azzal érvelt, hogy a repülőgépet a rakéta egy olyan változata találta el, amelyet nem orosz, hanem ukrán csapatok használtak. Emellett bírálta, hogy az orosz felet teljesen kizárták a vizsgálatból.
Az orosz külügyminisztérium politikai indíttatásúnak ítélte az ICAO Tanácsának döntését, és többszörös eljárási szabálysértést jelentett. Azt közölte, hogy az ICAO figyelmen kívül hagyta az Oroszország által benyújtott „bőséges és meggyőző ténybeli és jogi bizonyítékokat”, amelyek azt bizonyítják, hogy Oroszország nem vett részt a lelövésben.
„A holland vizsgálat következtetései névtelen tanúk vallomásain – akiknek személyazonosságát titkosították -, valamint egy elfogult fél, az ukrán biztonsági szolgálat által benyújtott megkérdőjelezhető információkon és anyagokon alapultak” – áll a közleményben.
A külügyminisztérium hozzátette, hogy végső soron Ukrajnát kell hibáztatni a tragédiáért, mert Kijev „a terrorizmus elleni küzdelem hamis ürügyén katonai műveletet indított Donbasszban”.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kedden újságíróknak nyilatkozva azt mondta, hogy mivel Oroszország nem volt részese a vizsgálatnak, „nem fogadja el az elfogult következtetéseket”.