Az indiai haditengerészet számára Oroszországban épített INS Tushil nevű új, többfeladatú lopakodó irányított rakétafregattot hétfőn Kalinyingrádban hivatalos ünnepségen helyezték hadrendbe. Az ünnepségen Rajnath Szingh indiai védelmi miniszter, valamint az indiai és az orosz haditengerészet főnöke, Dinesh Kumar Tripathi admirális és Alekszandr Mojszejev admirális is résztvett.
Az INS Tushil (fordításban: „a védőpajzs”) egy korszerűsített Krivak III osztályú, Projekt 1135.6 jelzésű fregatt. Az Indiai Haditengerészetnél már hat ilyen fregatt áll szolgálatban, amelyek közül három a szentpétervári Balti hajógyárban épült Talwar-osztályú hajó, míg három a kalinyingrádi hajógyárban készült.
A Tushil lesz az 1135.6-os projekt hetedik hajója az Indiai Haditengerészetnél, ami az Egyesített Hajóépítő vállalat hivatalos közleménye szerint jól mutatja e hajók nagy hatékonyságát és India bizalmát az orosz védelmi iparban.
Az indiai védelmi minisztérium tisztviselői szerint a hajó építését egy indiai szakemberekből álló csapat szorosan figyelemmel kísérte. Az építést követően a fregatt ez év januárjában kezdődően egy sor átfogó teszten esett át.
From Vision to Valour: Building the Shield of the Seas🌊
— IN (@IndiannavyMedia) December 8, 2024
📽️Witness the incredible journey of Tushil.#INSTushil, 'Abhedya Kavacham' (The Protector Shield)⚔️🛡️, is ready to join the #IndianNavy on 🗓️09 Dec! A symbol of #innovation, #resilience and unmatched strength, Tushil is… pic.twitter.com/dNTiskFJdq
„Ezek a teeztek magukban foglalták a fedélzetre szerelt összes orosz berendezés kipróbálását, beleértve a fegyverek elsütését is. A próbák során a hajó lenyűgöző, több mint 30 csomós sebességet ért el. A próbák sikeres befejezésével a hajó közel harckész állapotban érkezik Indiába, készen arra, hogy a kezdetektől fogva kifejtse hatását” – áll Újdelhi pénteki közleményében.
Orosz tisztviselők megerősítették, hogy az INS Tushil indiai megbízásból sikeresen teljesítette az átvételi próbákat, és hogy legénysége Oroszországban részesült kiképzésben. A Tushil a hadrendbe állítás után csatlakozik az indiai haditengerészethez, a Nyugati Flottához, a Nyugati Haditengerészeti Parancsnokság alá, és a világ legfejlettebb technológiájú fregattjai közé fog tartozni.
„Nemcsak az Indiai Haditengerészet növekvő képességeinek szimbóluma lesz, hanem az indiai-orosz partnerség rugalmas együttműködési erejének is” – jelentette ki Újdelhi.
Az orosz Szevernoj tervezőiroda (az Egyesült Hajógyártó Vállalat része) által tervezett fregatt 125 méter hosszú és 3900 tonna súlyú. A hajó az indiai hadsereg szerint „az orosz és indiai csúcstechnológiák és a hadihajóépítés legjobb gyakorlatainak lenyűgöző keverékét” képviseli. Az INS Tushil az első az India által 2016 októberében megrendelt két hadihajó közül. A szerződés szerinti második fregatt, az INS Tamal jelenleg tesztelés alatt áll a Balti-tengeren, és 2025-ben csatlakozik az indiai haditengerészethez – jegyezte meg Moszkva. Emellett a projekt további két hajóját orosz segítséggel építik az indiai Goa Shipyard Limited hajógyárban, orosz technológiatranszferrel.
A két ország közötti együttműködés a projektben „összhangban van a Narendra Modi indiai miniszterelnök által vezetett Make in India program elveivel” – állította az orosz védelmi minisztérium, hozzátéve, hogy az indiai hajóépítési rendszerek aránya fokozatosan növekszik. Az INS Tushil az orosz-indiai BrahMos Aerospace vegyes vállalat által kifejlesztett és gyártott BrahMos szuperszonikus rakétarendszerrel van felszerelve. Újdelhi korábban azt közölte, hogy a hajó hazai részaránya „lenyűgöző 26%-ra” nőtt, és az Indiában gyártott rendszerek száma több mint kétszeresére emelkedett.
„Az indiai zászló felvonása a Tushil hajóra újabb fontos mérföldkövet jelent az orosz-indiai haditechnikai együttműködésben, amely teljes mértékben összhangban van a Make in India program elveivel” – mondta Alekszandr Mihejev, a Roszoboronexport fegyverexport ügynökség vezetője. Hozzátette, hogy a Roszoboronexport jelenleg mintegy 10 közös haditengerészeti projektben vesz részt Indiában, és több új kezdeményezésről is tárgyalnak.