Az orosz parlament alsóháza, az Állami Duma által szerdán elfogadott új jogszabály értelmében a brit halászoknak tilos lesz a Barents-tengeren, a világ egyik legnagyobb tőkehal- és foltos tőkehal-halászterületén halászni.
A törvényjavaslatot, amely hatályon kívül helyezi a Szovjetunió, Nagy-Britannia és Észak-Írország kormányai között 1956-ban aláírt megállapodást, harmadik olvasatban fogadták el.
Az úgynevezett halászati megállapodás lehetővé tette, hogy a brit hajók a Barents-tengeren, a Kola-félsziget északi partjainál halászhassanak. A megállapodást eredetileg öt évre írták alá, és ötévente automatikusan megújult, mivel egyik fél sem lépett ki a megállapodásból.
„A megállapodás sajnos egyoldalú volt, és csak az akkori partnereinknek adott felhatalmazást és jogot a halászatra” – mondta Makszim Uvaidov mezőgazdasági miniszterhelyettes a szerződés részleteit tisztázva. Hozzátette, hogy a megállapodás nem biztosított hasonló jogokat a szovjet/orosz halászoknak.
Figyelembe véve az Egyesült Királyság döntését, hogy 2022-ben megfosztja Oroszországot a „legnagyobb kedvezményes elbánás” státuszától, ami az orosz árukra kivetett 35 százalékos vámemelést eredményezett, Moszkva szerint a szovjet korszakból származó megállapodás megszüntetése „nem fog komoly külpolitikai vagy gazdasági következményekkel járni” Oroszország számára.
Vjacseszlav Vologyin, a duma elnöke a jogszabályt kommentálva azt mondta, hogy a megállapodás felbontásával Oroszország visszaadja saját birtokába azt a halat, amelyet az Egyesült Királyság évtizedek óta fogyaszt.
„Ő [Vlagyimir Putyin elnök] visszaadta nekünk a halainkat, mert az angolok, szégyentelenül, 68 éven át ették azt. Szankciókat hoztak ránk, miközben ők maguk az étrendjük, a halmenüjük 40%-át a mi tőkehalainkból állítják össze. Hadd fogyjanak most egy kicsit” – mondta Vologyin.
A Sky News tavalyi riportja azt állította, hogy az Egyesült Királyságban elfogyasztott tőkehal és foltos tőkehal akár 40%-a Oroszországból származik.