Év végére 7,9 % körül lehet az oroszországi infláció és a jövő év közepéig előreláthatóan nem fog változni a jegybanki alapkamat a Thomson Reuters által megkérdezett gazdasági elemzők átlagvéleménye szerint.
A felmérés eredményét kedden ismertető Thomason Reuters közölte, hogy az ukrán krízis miatt Moszkva ellen hozott nyugati szankciók miatt idén az orosz gazdaság nem lesz képes érzékelhető növekedésre, az idei negyedik negyedévben a hazai össztermék (GDP) 0,3 százalékkal zsugorodhat.
A válaszoló gazdasági elemzők véleményének az átlaga szerint az év végi infláció négyéves csúcson, 7,9%-on áll majd, meghaladva a tavalyi 6,5 %-ot. Az orosz kormány hivatalos inflációs várakozása 7,5 %. A szakértők szerint a jövő év első felében 8 % fölé mehet fel az infláció, de a harmadik negyedév végére leesik 7 %-ra.
A közgazdászok közül senki sem számít idén kamatcsökkentésre. Többen esélyt látnak ugyanakkor arra, hogy az orosz jegybank az év végéig kamatot emel, majd nagyobb valószínűséggel a jövő év közepe körül sor kerülhet egy kamatcsökkentésre.
Az egyesek által rebesgetett tőkekorlátozások lehetőségéről:
Tényadat, hogy 2009-ben, a Lehman Brothers amerikai nagybank összeomlása utáni globális pénzügyi pánikhelyzetben az orosz rubel szélsőséges eladási nyomás alá került, az orosz gazdaságból pedig 200 milliárd dollár magántőkét vontak ki akkoriban – a kétszeresét az idei évre várt pénzkiáramlásnak -, annak idején azonban fel sem vetődött fel a tőkekorlátozások lehetősége.
Ha ennek az eszköznek az alkalmazása most bármiféle támogatást kapna az orosz vezetésen belül, az az eddig általánosságban liberális orosz makrogazdasági politika figyelemreméltó módosulását jelezné – vélekedett a Standard Bank vezető londoni elemzője. Timothy Ash szerint a tőkekorlátozások felemlítése önmagában is arra vall, hogy a moszkvai gazdaságpolitikai döntéshozó elit „feszült”, és arra is utalhat, hogy megkezdődött az irányításon belül az eltolódás a kevésbé piacbarát gondolkodású illetékesek felé.