Örményország de facto felfüggesztette részvételét az Oroszországgal kötött kulcsfontosságú biztonsági megállapodásban – közölte Nikol Pasinjan miniszterelnök, a szomszédjával és fő riválisával, Azerbajdzsánnal fennálló feszültségekre hivatkozva.
A France 24-nek adott, csütörtökön megjelent interjúban Pasinjan elmondta, hogy országa egyre elégedetlenebb a Kollektív Biztonsági Szerződés Szervezetével (KBSZSZ), a Szovjetunió felbomlása után nem sokkal alapított hat tagú szövetséggel.
„Úgy véljük, hogy Örményország esetében a szerződés nem valósult meg, különösen 2021-2022-ben, és ez nem maradhatott észrevétlenül” – magyarázta Pasinjan.
„Felfüggesztettük részvételünket ebben a szerződésben. Meglátjuk, mi lesz a következő lépés”.
Örményország tavaly kezdte megtagadni a KBSZSZ bizonyos rendezvényein és hadgyakorlatain való részvételt. Pasinjan azonban korábban azt mondta, hogy Jereván nem tervezi a blokkhoz fűződő kapcsolatok formális megszakítását. Sürgette azonban a szövetséget és vezetőjét, Oroszországot, hogy támogassa Örményországot az Azerbajdzsánnal fennálló konfliktusa során, és ítélje el annak „agresszióját” a térségben.
A hónap elején Jeveran és Baku egymást vádolta azzal, hogy tűzharc kezdődött a határon, amelynek következtében négy örmény katona meghalt, egy azerbajdzsáni határőr pedig megsebesült. Pasinjan az összecsapást követően azt mondta, hogy Azerbajdzsán „teljes körű háborút” tervez országa ellen. Ilham Alijev azerbajdzsáni elnök viszont Örményországot vádolta a feszültség szításával.
Azerbajdzsán 2020-ban visszafoglalta a Jerevánnal szövetséges, örmények által lakott Hegyi-Karabah szakadár régiójának nagy részét. A 44 napos háború tűzszünettel ért véget, amelynek során orosz békefenntartókat telepítettek a térségbe. Az Örményország és Azerbajdzsán közötti kisebb határ menti összecsapások 2021-ben és 2022-ben is folytatódtak.
Baku 2023 szeptemberében egy villámoffenzíva során 2023-ban visszaállította Karabah teljes ellenőrzését, ami több mint 100 000 helyi örmény menekülését vonta maga után. Pasinjan még ugyanebben az évben elismerte Karabahot Azerbajdzsán részeként.
Vlagyimir Putyin orosz elnök 2023 decemberében azt mondta, hogy „nem állna Örményország érdekében” kilépni a KBSZSZ-ből. Hozzátette azonban, hogy a végső döntést Jerevánnak kell meghoznia, és hangsúlyozta, hogy Moszkva baráti kapcsolatokat szeretne fenntartani szomszédjával.