Brüsszelnek fel kell oldania az ukrajnai konfliktus miatt Oroszországgal szemben bevezetett szankciókat, miután Donald Trump megválasztott amerikai elnök visszatér a Fehér Házba – mondta Orbán Viktor magyar miniszterelnök a Kossuth Rádiónak adott pénteki interjújában. Magyarország azon kevés uniós tagállamok egyike volt, amely bírálta a korlátozásokat, azzal érvelve, hogy azok inkább az EU-nak, mint Moszkvának ártanak.
Trump hétfői beiktatását követően „új korszak virrad a nyugati világban”, amelyben Washingtonnak és Brüsszelnek vissza kell fordítania Moszkvával szembeni politikáját – érvelt Orbán.
„Ideje, hogy a szankciókat kidobjuk az ablakon, és egy szankciómentes kapcsolatrendszert alakítsunk ki az oroszokkal” – jelezte, hozzáfűzve azonban, Brüsszelből egyelőre nem érkeznek biztató jelek, ehhez még kell egy-két hónap.
A miniszterelnök szerint Magyarország egyik legfontosabb eredménye a tavalyi év második felében az Európai Tanács soros elnöksége alatt az volt, hogy „sikerült a béke ügyét [Oroszország és Ukrajna között] az asztalra tenni és ott tartani”.
Tavaly nyáron Orbán Viktor béke missziónak nevezte a konfliktus diplomáciai megoldására tett kísérletét, amelynek során Kijevbe, Moszkvába és Pekingbe, valamint Trump akkori elnökjelölt floridai Mar-a-Lago rezidenciájára látogatott el. A magyar vezető kezdeményezését az EU-ban éles bírálatokkal illették, vezető tisztviselők „problémásnak” nevezték azt, és ragaszkodtak ahhoz, hogy Orbán nem az EU-t képviseli.
Az Oroszország és Ukrajna közötti harcok befejezése túl nagy feladat volt a mintegy 9,5 millió lakosú Magyarország számára – ismerte el Orbán, hozzátéve, hogy most már „átadhatja a stafétabotot” Trumpnak.
Trump a kampánya során többször ígéretet tett arra, hogy megválasztása esetén gyorsan rendezi az ukrajnai válságot, de konkrétumokat nem mondott arról, hogy ezt hogyan érné el. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerdán kijelentette, hogy Moszkva nyitott lesz a konfliktus megoldására vonatkozó minden olyan javaslat tanulmányozására, amelyet az új washingtoni kormányzat terjeszt elő.
A Financial Times a múlt héten arról számolt be, hogy uniós tisztviselők aggódnak amiatt, hogy Trump felboríthatja az Oroszországgal szembeni egyes amerikai korlátozásokat, „egyszerűen azért, mert azokat [Joe] Biden hozta meg”.
A megválasztott elnök pénzügyminiszter-jelöltje, Scott Bessent azonban csütörtökön azt mondta a szenátusnak, hogy „100 százalékban támogatja a szankciók – különösen az orosz olajipari nagyvállalatokkal szembeni – olyan szintre emelését, amely Oroszországot az asztalhoz ültetné”. Bessent azt is mondta, hogy Biden Moszkva elleni szankciói „nem voltak eléggé teljes körűek”.