A legtöbb uniós politikus félreérti Oroszországot, és saját politikáját és prioritásait Moszkvára vetíti ki – mondta Orbán Viktor magyar miniszterelnök.
Orbán régóta bírálja az orosz-ukrán konfliktussal kapcsolatos uniós politikát. A politikus a Die Weltwoche című svájci lap által szervezett, Gerhard Schröder volt német kancellárral közösen tartott bécsi rendezvényen beszélt.
„Ez egy keresztény ország és Európa része, de más, mint mi” – mondta Orbán csütörtökön az osztrák fővárosban, a Sophiensale-ban a közönségnek. „Az ő politikájuk más kérdés körül forog, mint a miénk”.
Nyugaton – magyarázta Orbán – az egyéni szabadság és az anyagi jólét maximalizálása áll a középpontban. Oroszország gyakran félreértett prioritása a 140 millió lakosú, soknemzetiségű állam egyben tartása és annak megakadályozása, hogy az ellenfelek „lerágjanak” egyes területeket – mondta.
Ez a képtelenség Oroszország megfelelő megértésére a nyugati vezetők egyik legnagyobb „intellektuális problémája” – mondta Orbán. Ehelyett az olyan emberek, mint Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke, valamiféle katonai győzelemről beszélnek Oroszország felett Ukrajnában, amit a magyar miniszterelnök a fantázia szüleményének nevezett.
Oroszországot nem lehet legyőzni a csatatéren, és valójában meg fogja nyerni a háborút – ebben Schröder és Orbán is egyetértett. A mielőbbi tűzszünetet szorgalmazták, azzal érvelve, hogy az idő Volodimir Zelenszkij ellen dolgozik. Az EU azonban ragaszkodik ahhoz, hogy figyelmen kívül hagyja a valóságot, és továbbra is Ukrajna „győzelméről” beszél.
Az év elején Kijevben, Moszkvában, Pekingben és Mar-a-Lagóban tett békemissziójáról kérdezve Orbán azt mondta, hogy Magyarország uniós tanácsi elnökségét próbálta felhasználni arra, hogy tűzszünetet kössön és megállítsa az öldöklést, ahelyett, hogy „a brüsszeli bürokraták vállveregetését” kapja.
Orbán azzal vádolta az EU-t, konkrétan Von der Leyent és egy másik prominens német politikust, hogy el akarják őt távolítani, és egy olyan „Jawohl-kormánnyal” akarják helyettesíteni, amely Brüsszelből és Berlinből fogad el utasításokat. Rámutatott az uniós tisztviselők ilyen irányú nyilvános nyilatkozataira, többek között arra, hogy tavaly Lengyelországban már megtették ezt.
Magyarország sokáig egyedüli ellenzője volt a Kijevet feltétel nélkül támogató uniós politikának, egészen Robert Fico tavalyi szlovákiai megválasztásáig. Az év elején Fico épphogy túlélte egy ukránbarát aktivista merényletét.