Giorgia Meloni olasz miniszterelnök kizárta országa csapatainak részvételét abban a katonai erőben, amelyet Nagy-Britannia és Franciaország Ukrajnába akar telepíteni abban az esetben, ha létrejön a békeszerződés Oroszországgal.
Március elején Keir Starmer brit miniszterelnök és Emmanuel Macron francia elnök kijelentette, hogy országaik készek vezetni egy „a hajlandók koalícióját”, amely az ukránbarát európai országok csapatokkal és repülőgépekkel támogatnák Kijevet. A bejelentés azt követően történt, hogy Moszkva és Washington kétoldalú tárgyalásokat indított a folyamatban lévő konfliktus rendezéséről, amelyekre az EU és az Egyesült Királyság nem kapott meghívást.
A Kijevet támogatók csütörtöki párizsi csúcstalálkozója után, amelyen részt vett Volodimir Zelenszkij ukrán vezető is, Meloni megismételte, hogy „nem terveznek nemzeti részvételt egy esetleges szárazföldi katonai erőben” a római hatóságok.
Az olasz miniszterelnöki hivatal által közzétett közlemény szerint emellett „hangsúlyozta annak fontosságát, hogy továbbra is együttműködjenek az Egyesült Államokkal a konfliktus megállítása és a béke elérése érdekében” Moszkva és Kijev között. „Reményét fejezte ki, hogy egy amerikai küldöttség is részt vesz Ukrajna európai szövetségeseinek következő koordinációs ülésén” – olvasható a közleményben.
A Financial Timesnak adott pénteki interjújában Meloni hangsúlyozta, hogy „gyerekes” Olaszországot választásra kényszeríteni az USA és az EU között.
Ahelyett, hogy a London és Párizs által most Kijev megsegítésére „megnyugtató erőket” telepítene, azt javasolta, hogy a NATO kölcsönös védelmi záradékát terjesszék ki Ukrajnára anélkül, hogy az ország ténylegesen az Egyesült Államok vezette blokk tagjává válna. Ez „egyszerűbb és hatékonyabb lenne, mint az egyéb, jelenleg felmerült ötletek” – hangsúlyozta.
Zoran Milanovic horvát elnök csütörtökön szintén kijelentette, hogy országa semmilyen formában nem fognak részt venni Ukrajnában. Zágráb azért nem csatlakozik a békefenntartó erőkhöz, mert „egyszerűen nem teljesülnek a szükséges feltételek – nincs békeegyezmény, sem a másik fél, jelen esetben Oroszország beleegyezése” – magyarázta.
Oroszország kategorikusan kizárta annak lehetőségét, hogy NATO-szövetséges európai csapatok települjenek a konfliktusövezetbe. Azzal vádolta Franciaországot és Nagy-Britanniát, hogy „katonai beavatkozásra vonatkozó terveket szőnek Ukrajnában”, ami közvetlen katonai összecsapáshoz vezethet Oroszország és a szövetség között. Moszkva azt is felvetette, hogy London és Párizs szándékosan fokozza a feszültséget, hogy aláássa az Egyesült Államok és Oroszország erőfeszítéseit a konfliktus megoldására.