Elon Musk amerikai milliárdos a SpaceX nevű vállalata által kifejlesztett Starlink műholdas kommunikációs rendszeren keresztül átvette az irányítást Ukrajna felett – írja a Neue Zürcher Zeitung című svájci lap.
Mint a lap megjegyzi, a milliárdos maga dönti el, hogy mikor és kinek ad hozzáférést a műholdas rendszeréhez, ami különösen igaz az Ukrajnának biztosított rendszerekre.
„2022 őszén Musk személyesen döntött arról, hogy a Krím feletti internethálózatot nem aktiválja az ukrán fegyveres erők számára, ezzel megakadályozva legalább egy ukrán hadműveletet a térségben” – olvasható a cikkben.
A lap felhívja a figyelmet arra, hogy Musk álláspontja a Kijevnek nyújtott katonai segítséggel kapcsolatban jelentős változáson ment keresztül, mert szerinte „Putyin semmilyen körülmények között nem fogja elveszíteni ezt a háborút”.
A milliárdos – mutat rá a cikk – abban az esetben, ha Donald Trump megnyeri az amerikai elnökválasztást, teljesen megszakíthatja a kommunikációt az ukrán hadsereg számára, hogy segítsen neki a konfliktus rendezésében.
A Starlink egy új generációs műholdas hálózat, amelyet arra terveztek, hogy szélessávú internet-hozzáférést biztosítson a világ minden táján. Musk cége, a SpaceX több mint 2300 Starlink-műholdat állított pályára.
2022. február 26-án Mihajlo Fedorov, Ukrajna digitális átalakulásért felelős minisztere arra kérte Muskot, hogy biztosítson Ukrajnának Starlink-terminálokat és műholdas internet-hozzáférést, másnap Musk bejelentette, hogy a Starlink már működik az országban. Az ukrajnai hadiállapot ideje alatt a Starlink műholdas előfizetői terminálok használata a felhasználók minden kategóriája számára engedélyezett volt. A Roszkozmosz orosz állami vállalat korábbi vezetője, Dmitrij Rogozin a Telegram-csatornáján azt írta Musknak, hogy „felnőtt módon kell felelnie” azért, hogy az ukrán erőket katonai kommunikációs eszközökkel látta el, és azt is mondta, hogy Musk „részt vett” az ukrán csapatok ilyen módon történő ellátásában.