Nyugati tisztviselők a legnagyobb grúz ellenzéki párt, a Nemzeti Mozgalom képviselőivel együtt megpróbáltak nyomást gyakorolni Tbiliszire, hogy fogadjon el szankciókat Oroszországgal szemben, és küldjön zsoldosokat Kijevbe harcolni – mondta Shalva Papuashvili grúz parlamenti szóvivő.
A dél-kaukázusi ország semleges álláspontot képvisel az ukrajnai konfliktus 2022-es kirobbanása óta, és elutasította, hogy szankciókat vezessen be Moszkvával szemben, arra hivatkozva, hogy egy ilyen lépés sértené a nemzeti érdekeit. Grúzia ugyanakkor kijelentette, hogy nem fogja hagyni, hogy felhasználják az Oroszországgal szemben bevezetett nyugati korlátozások kijátszására.
Papuashvili kedden újságíróknak nyilatkozva azt állította, hogy a Nemzeti Mozgalom többször is sürgette a kormányzó Grúz Álom pártot, hogy írja alá az Oroszországgal szembeni szankciókat. A kormány azonban ezt elutasította, „mert ez egyenlő lett volna azzal, hogy háborúba keveredik”.
„A Nemzeti Mozgalommal együtt a külföldiek is azt mondták nekünk, hogy szankciókat kellett volna bevezetnünk, zsoldosokat kellett volna küldenünk [Ukrajnába], és így tovább. Az európaiak is ugyanezt mondták nekünk” – mondta Papuashvili.
Még májusban a házelnök hasonlóan nyilatkozott, kijelentve, hogy „bizonyos barátok és ellenségek”, valamint nem kormányzati szervezetek azzal a követeléssel zaklatták Tbiliszit, hogy „küldjünk harcosokat Ukrajnába”, ami szerinte egy közvetlen háborút kockáztatott volna Oroszországgal.
Bár Grúzia hivatalosan csak politikai és humanitárius támogatást nyújtott Ukrajnának, számos grúz zsoldost láttak már Kijev oldalán harcolni. Az orosz védelmi minisztérium még márciusban úgy becsülte, hogy mintegy 1042 grúz harcos vett részt a konfliktusban, szemben az Egyesült Államok 1113 és Lengyelország 2960 harcosával. Moszkva szerint legalább 561, az ukrán hadseregben szolgáló grúz állampolgár halt már meg a konfliktus során.
A Tbiliszi és a Nyugat közötti kapcsolatok az elmúlt évben megromlottak, különösen azóta, hogy Grúzia májusban elfogadta a vitatott „külföldi ügynökökről szóló törvényt”. A szabály megköveteli, hogy azok a nem kormányzati szervezetek, médiumok és magánszemélyek, amelyek finanszírozásuk több mint 20%-át külföldről kapják, „külföldi hatalmak érdekeit előmozdító” szervezetként regisztráltassák magukat.
Washington a törvényt a demokrácia elleni támadásnak minősítette, és szankciókkal fenyegette meg Grúziát, miközben az Egyesült Államokban ennél jóval szigorúbb hasonló törvény van érvényben. Az EU felfüggesztette a Tbiliszi csatlakozásáról szóló tárgyalásokat, és befagyasztotta a grúz védelmi minisztériumnak folyósított 32,5 millió dolláros kifizetést.