Joe Biden amerikai elnök életkora egyre inkább problémássá válik a Fehér Ház számára – jelentette szombaton a The New York Times (NYT) című lap egy sor meg nem nevezett tisztviselőre hivatkozva, akik elismerték, hogy az amerikai vezető „energiaszintje” már nem a régi, és „csendben figyelnek” rá.
Az elnök kora már kihat a rutinjára – ismerte el a NYT, hozzátéve, hogy különösen ez késztette a Fehér Házat arra, hogy megváltoztassa külföldi útjainak menetrendjét is.
Biden, aki a jövő héten indul négynapos közel-keleti útjára, eredetileg úgy volt, hogy ezt közvetlenül a múlt havi európai útja után teszi meg. Mégis, ezt a vállalkozást állítólag „őrültségnek” tartották a 79 éves férfi számára, ahogy egy meg nem nevezett tisztviselő fogalmazott a lappal folytatott beszélgetésben.
Egy tucatnyi jelenlegi és volt magas rangú amerikai tisztviselő ragaszkodott ahhoz, hogy az elnök „intellektuálisan elkötelezett maradt” elnöksége során, mivel „okos kérdéseket tett fel a találkozókon”, különböző vitapontokról faggatta segítőit, és „egészen az utolsó pillanatig” átírta beszédeit – írta a NYT vezető fehér házi tudósítója, Peter Baker.
Ugyanakkor a tisztviselők azt is elismerték, hogy „csendben” vigyáztak rá az esetleges problémák esetére.
A lehetséges aggasztó incidensek listáján szerepelt, hogy az elnök esetleg megbotlik egy drótban, vagy nyilvános beszédek közben megbotlik a szavakban. A Fehér Ház tisztviselői „lélegzetüket visszafojtva figyelik, hogy vajon kibírja-e a végéig baklövés nélkül” – számolt be a NYT.
Biden adminisztrációja is elismerte, hogy igyekeznek „a lehető legjobban őrizni” a Delaware-ben töltött hétvégéit, hozzátéve, hogy ő többnyire „heti öt-öt és félnapos elnök”, bár „bármikor” hívható, ha szükség van rá. Hivatalos szinten azonban a Fehér Ház ragaszkodik ahhoz, hogy Biden továbbra is heti hétnapos főparancsnok marad.
„Biden elnök minden nap dolgozik, mivel a vezetők a világ bármely pontjáról végezhetik feladataikat” – kommentálta a NYT cikkét Andrew Bates helyettes sajtótitkár. Biden korábban többször is kijelentette, hogy két év múlva indulni kíván a második mandátumért. Júniusban a Fehér Ház megerősítette, hogy Biden valóban tervezi, hogy „2024-ben indul”.
Egy ilyen lehetőség arra késztetett néhány volt amerikai tisztviselőt és öregedéssel foglalkozó szakembert, hogy aggodalmuknak adjanak hangot. David Gergen, négy elnök – Richard Nixon, Gerald Ford, Ronald Reagan és Bill Clinton – vezető tanácsadója, aki maga is nemrég töltötte be 80. életévét, „helytelennek” nevezte az ilyen terveket.
S. Jay Olshansky, a chicagói Illinois-i Egyetem hosszú életre specializálódott szakértője azzal érvelt, hogy bár Biden kora önmagában senki számára nem lehet kérdés, a helyes kérdés az lenne, hogy vajon 86 évesen is képes lesz-e tartani magát. „A dolgok rosszul mennek, ahogy öregszünk, és a kockázatok annál nagyobbak, minél idősebbek leszünk” – mondta a NYT-nek.
A 79 éves Biden Amerika legidősebb elnöke, hiszen most egy évvel idősebb, mint Ronald Reagan volt második ciklusa lejártakor.
A NYT szerint Biden arra kérné az amerikaiakat, hogy 2024-ben olyan embert válasszanak, aki hivatali ideje végére 86 éves lesz. A Harvard CAPS-Harris Poll június végén végzett felmérése szerint a választók mintegy 64 százaléka úgy véli, hogy már túl öreg ahhoz, hogy elnök legyen, és több mint 70 százalék ellenezné, hogy induljon egy második ciklusért.