Nigéria azt tervezi, hogy a szükséges intézkedések megtétele után tagságért folyamodik a feltörekvő országokat tömörítő BRICS-csoportba – közölte Yusuf Tuggar külügyminiszter.
A diplomata a héten, március 5-7. között háromnapos munkalátogatáson tartózkodik Moszkvában. Szerdán Tuggar találkozott orosz kollégájával, Szergej Lavrovval, hogy megvitassák a kétoldalú kapcsolatokat, valamint az országok regionális és globális napirendjét.
A Sputnik hírügynökségnek nyilatkozva egy sor kérdésről, köztük az esetleges BRICS-tagságról is, kijelentette: „Szándékunkban áll ezt megtenni. Ahogy már korábban is mondtam, Nigéria egy deliberatív demokratikus rendszert működtet. Tehát általában sok egyeztetés zajlik a különböző érdekcsoportokkal, különböző belső szervekkel, mielőtt egy ilyen lépésre sor kerülne”.”
Tuggar hangsúlyozta továbbá Kashim Shettima nigériai alelnöknek a 2023-as dél-afrikai BRICS-csúcstalálkozón való részvételének fontosságát, megjegyezve: „Szóval nagyon lelkesek vagyunk. Alig várjuk, hogy megtörténjen”.
2023 novemberében Tuggar nyilvánosságra hozta, hogy Nigéria a következő két évben igyekszik majd csatlakozni a BRICS-hez, hogy biztosítsa a nemzet képviseletét és befolyását a globális színtéren. Azt is elmondta, hogy a nyugat-afrikai ország nyitott minden olyan szövetséghez való csatlakozásra, amely konstruktív, jól meghatározott célokkal rendelkezik.
A feltörekvő gazdaságokat tömörítő BRICS-csoport, amelyet a közelmúltig Brazília, Oroszország, India, Kína és Dél-Afrika alkotott, idén januárban jelentős bővülésen ment keresztül, amikor Irán, Etiópia, Egyiptom és az Egyesült Arab Emírségek csatlakozott. Szaúd-Arábia is meghívást kapott, és hamarosan tagja lesz. Számos más állam is kifejezte csatlakozási szándékát; néhányan már hivatalosan is benyújtották kérelmüket.
A Nemzetközi Valutaalap (IMF) szerint a BRICS jelenleg a globális GDP 36%-át adja vásárlóerő-paritáson (PPP), míg a fejlett gazdaságokat tömörítő G7 csoport alig több mint 30%-át.