Annalena Baerbock német külügyminiszter a NATO kihívásának bélyegezte Vlagyimir Putyin és Recep Tayyip Erdogan közelmúltbeli közös fotóját. A kép az orosz és a török vezető iráni találkozóján készült.
A fotón a három elnök, középen a házigazda Ebrahim Raiszival, kézenfogva és mosolyogva látható. A Bildnek adott, szombaton megjelent interjújában Baerbock megjegyezte, hogy ez a kép „több mint érthetetlen” számára, „különösen egy NATO-tag szempontjából”.
Bár Törökország a szövetség tagja, eltér a többi tagállamtól, amikor semleges álláspontot választott az ukrajnai konfliktusban. A NATO egésze hivatalosan fenyegetésnek tekinti Oroszországot.
„Az, hogy a török elnök szerepel ezen a képen, finoman szólva is kihívás” – mondta.
Véleménye szerint a fotó azt bizonyítja, hogy fontos együtt állni „olyan értékpartnerekkel”, akik „nemcsak hisznek a nemzetközi szabályokban, hanem ki is állnak értük”.
„Mert vannak más szereplők, akik nem állnak ki az értékeink mellett, és amikor kétségek merülnek fel, ők is összefognak” – magyarázta.
Az iráni fővárosban a hét elején tartott háromoldalú tárgyalások az úgynevezett asztanai békefolyamat részeként zajlottak, amelyet Moszkva, Teherán és Ankara 2017-ben indított azzal a céllal, hogy békés megoldást találjanak a szíriai konfliktusra. Putyin kétoldalú megbeszéléseket is folytatott mindegyik tárgyalópartnerével. Az ukrajnai helyzet mindkét találkozó napirendjén szerepelt.
Eközben Törökország az ENSZ-szel együtt közvetítő szerepet játszott az Oroszország és Ukrajna közötti, az ukrajnai fekete-tengeri kikötők gabonaexportjának feloldásáról szóló megállapodás közvetítésében. Az Antonio Guterres ENSZ-főtitkár által „a remény, a lehetőség és a megkönnyebbülés jelzőfényének” nevezett megállapodást pénteken írták alá Isztambulban, Erdogan jelenlétében.