A német kormány átadta az orosz Rosznyefty leányvállalatait a nemzeti energetikai szabályozó hatóságnak – derül ki a német gazdasági és éghajlatvédelmi minisztérium sajtóközleményéből.
„Az energiabiztonsági törvény alapján a szövetségi kormány a mai napon a Rosneft Deutschland GmbH-t (RDG) és az RN Refining & Marketing GmbH-t (RNRM) a Szövetségi Hálózati Ügynökség ellenőrzése alá helyezte” – áll a közleményben.
Így az ügynökség többek között három finomítóban szerzett részesedést: a Schwedti, Karlsruhei és Vohburgiban.
A Rosznyefty Deutschland összesen a németországi finomítói kapacitás mintegy 12 százalékát adja, ezzel az ország egyik legnagyobb iparági vállalatává vált.
A minisztérium azzal indokolta döntését, hogy a „kritikus” szolgáltató, informatikai, beszállítói, biztosítótársaságok és bankok, valamint korábbi ügyfelek nem kívántak többé együttműködni sem a Rosznyefty érintő finomítókkal, sem magukkal a Rosznyefty német leányvállalataival.
Maga a német Szövetségi Hálózati Ügynökség is a bizonytalan piaci helyzetet és az oroszellenes szankciókat jelölte meg a vagyonkezelői megbízás okaként. Rámutattak arra, hogy még azok a vállalatok is „háttérbe szorulnak”, amelyekben a Rosznyefty leányvállalatai részesedéssel rendelkeznek. Ez jelentős késedelemhez vezet a fennmaradó szerződéses kapcsolatok rendezésében.
A német hatóságok a Rosznyeft és a Gazprom leányvállalatait akarják államosítani az esetleges energiacsökkentések miatt – írta tavasszal a Handelsblatt kormányzati forrásokra hivatkozva. A Kreml elfogadhatatlannak nevezte a kérdés ilyen megfogalmazását.