A Nemzetközi Atomenergia-ügynökség (NAÜ) ellenőreinek látogatásakor nem találtak a helyén 2,5 tonna uránt, amelyet egy líbiai telephelyen kellett volna tárolni – jelentette szerdán a Reuters az ENSZ megfigyelőszervezetének bizalmas nyilatkozatára hivatkozva.
A NAÜ ellenőrei „megállapították, hogy 10 hordó, amely körülbelül 2,5 tonna természetes uránt tartalmazott UOC (uránérc-koncentrátum) formájában, amelyet [Líbiában] korábban … az adott helyen tároltnak nyilvánított, nem volt a helyszínen” – idézte a Reuters Rafael Grossi főigazgatót.
Az ellenőrzésre kedden került sor. Eredetileg tavalyra tervezték, de „a térség biztonsági helyzete miatt el kellett halasztani” – jegyezte meg Grossi a NAÜ tagjainak megküldött egyoldalas jelentésben.
A NAÜ további tevékenységeket fog végezni annak megállapítására, hogy hol található az urán, és hogyan tűnt el a telephelyről. Az ügynökség nem nevezte meg a helyszínt, csak annyit mondott, hogy az nem a nemzetközileg elismert kormány ellenőrzése alatt áll, és hogy az elérése bonyolult logisztikát igényel.
A nukleáris anyag jelenlegi hollétéről való ismeretek elvesztése radiológiai kockázatot jelenthet, valamint nukleáris biztonsági aggályokat is felvethet.
Líbia urándúsító centrifugákat és atombomba terveket szerzett be, de 2003-ban feladta atomfegyverprogramját, hogy helyreállítsa a Nyugattal való kapcsolatait. Nyolc évvel később a NATO támogatta a Muammar Kadhafi ezredes kormánya elleni felkelést Bengáziban, és a lázadó fegyveresek nevében bombázta szét Líbiát.
2011. március 17-én az ENSZ Biztonsági Tanácsa megszavazta azt az amerikai javaslatot, hogy Líbia felett humanitárius okokra hivatkozva repüléstilalmi övezetet hozzanak létre. Brazília, Oroszország, India, Kína és Németország tartózkodott.
Napokon belül a NATO bombázó hadjáratot indított a líbiai kormány ellen, miközben az Egyesült Államok és az Egyesült Királyság haditengerészete blokád alá vette az ország partjait. Kadhafit 2011 októberében kegyetlenül kivégezték. Amikor Hillary Clinton amerikai külügyminisztert egy tévéinterjúban tájékoztatták a haláláról, nevetve azt mondta: „Jöttünk, láttuk, meghalt”.
Az egykor Afrika legvirágzóbb országa, Líbia hamarosan polgárháborúba zuhant a hadurak közötti rivalizásában. Az ENSZ által támogatott ideiglenes kormánynak 2021 decemberében kellett volna választásokat szerveznie, de ez nem történt meg. Az országot de facto felosztották a Tripoliban és Bengáziban székelő frakciók között.