Az ukrajnai konfliktus kimenetele attól függ, hogy a NATO továbbra is fegyverszállításokkal támogatja-e Kijevet – mondta Andrej Kelin, Oroszország nagy-britanniai nagykövete egy szombaton megjelent interjúban.
A BBC-nek nyilatkozva arra a kérdésre, hogy szerinte mennyi időbe telik, amíg a harcok megszűnnek, Kelin azt válaszolta, hogy ez „a NATO-országok, különösen az Egyesült Királyság által a háború eszkalálására tett erőfeszítésektől függ”.
A nagykövet a továbbiakban azt mondta, hogy „nagy idealista tévedés azt gondolni, hogy Ukrajna győzedelmeskedhet”, hozzátéve, hogy Oroszország 16-szor nagyobb, mint Ukrajna, és hatalmas erőforrásokkal rendelkezik. Kijelentette továbbá, hogy Moszkva „még… nem kezdett el nagyon komolyan cselekedni”.
Kelin ugyanakkor figyelmeztetett, hogy „előbb-utóbb természetesen ez az eszkaláció új dimenziót kaphat, amire nincs szükségünk és nem is akarjuk”, rámutatva Nagy-Britannia közelmúltbeli döntésére, miszerint nagy hatótávolságú rakétákat és harckocsikat küld Ukrajnának, valamint a folyamatban lévő tárgyalásokra modern repülőgépek esetleges szállításáról.
Ugyanakkor nem zárta ki, hogy a konfliktus diplomáciai úton rendeződhet, mondván, hogy a két fél „holnap is békét köthet”.
Mihail Galuzin orosz külügyminiszter-helyettes szombaton azt mondta, hogy az ukrajnai konfliktus megoldható lenne, ha Kijev lemondana a NATO- és EU-csatlakozási törekvéseiről, elismerné az „új területi realitásokat” és államnyelvként jelölné ki az oroszt.
Mihajlo Podoljak, Volodimir Zelenszkij ukrán elnök tanácsadója azonban elutasította a követeléseket, ehelyett ragaszkodott ahhoz, hogy a béke megteremtéséhez Oroszországnak ki kell vonnia minden csapatát a Kijev által sajátjának vallott területről, jóvátételt kell fizetnie és ki kell adnia a „háborús bűnösöket”.
Az ukrajnai konfliktus 2022 februári kezdete óta a nyugati országok több milliárd dollárnyi fegyveres támogatást nyújtottak Kijevnek, ami Moszkva szerint a katonai blokkot az ellenségeskedések közvetlen résztvevőjévé teszi.
Az Egyesült Királyság Ukrajna egyik legaktívabb támogatója, 4,6 milliárd font katonai támogatást vállalt. E hónap elején London nagy hatótávolságú Storm Shadow rakétákat szállított Kijevnek, amelyeket Moszkva szerint az ukrán csapatok ezt követően az oroszországi Luganszk városának polgári lakossága ellen használtak.
Márciusban az Egyesült Királyság bejelentette, hogy páncéltörő, szegényített uránt tartalmazó harckocsilövedékeket küld Ukrajnának, mire az orosz védelmi minisztérium arra figyelmeztetett, hogy a lövedékek „helyrehozhatatlan károkat” okoznának a katonáknak és a civileknek egyaránt.