Elon Musk amerikai technológiai mogul arra kérte Emmanuel Macron francia elnököt, hogy világítsa meg a Telegram alapítójának és vezérigazgatójának, Pavel Durovnak a letartóztatásának okait. Az orosz vállalkozót múlt héten vették őrizetbe, amikor megérkezett a párizsi Le Bourget repülőtérre.
A francia igazságügyi hatóságok kétszer is meghosszabbították Durov őrizetbe vételét. A párizsi ügyészség közölte, hogy egy meg nem nevezett személy elleni széles körű bűnügyi nyomozás részeként vették őrizetbe.
„Hasznos lenne a világ közvéleménye számára, ha több részletet tudnánk arról, hogy miért tartóztatták le” – írta Musk Macron X-en közzétett bejegyzése alá írt kommentjében.
It would be helpful to the global public to understand more details about why he was arrested
— Elon Musk (@elonmusk) August 27, 2024
Vasárnap a francia elnök az X-en tagadta, hogy bármilyen politikai indítéka lett volna Durov őrizetbe vételének. Ragaszkodott ahhoz, hogy a letartóztatás „egy folyamatban lévő igazságügyi vizsgálat” része, amelynek során a bíróságok döntenek majd a vállalkozó sorsáról.
Durov azt mondta, hogy az Egyesült Államok részéről nyomás nehezedett rá. Tucker Carlson amerikai újságírónak adott áprilisi interjújában azt állította, hogy „túl sok figyelmet” kapott az FBI-tól és más bűnüldöző szervektől, amíg az Egyesült Államok területén tartózkodott. Közölte, hogy az amerikai szakszolgálatok „hátsóajtót” akartak a Telegramhoz.
Az ügyészek szerint Durovra a kábítószer-kereskedelemben való bűnrészességtől és pénzmosáson át a gyermekpornográfia terjesztésének elősegítéséig terjedő vádak várhatnak.
A francia média korábban arról számolt be, hogy a 39 éves orosz állampolgár letartóztatása, aki francia, Egyesült Arab Emírségekbeli, valamint St. Kitts és Nevis-i állampolgársággal is rendelkezik, a Telegrammal kapcsolatos állítólagos bűncselekményekkel függ össze. A jelentések szerint a hatóságok úgy vélik, hogy Durov a nem megfelelő moderálás miatt bűnrészes egy sor, állítólag a közösségi média alkalmazáson keresztül elkövetett bűncselekményben.
Az 1984-ben Leningrádban (ma Szentpétervár) született Durov a 2010-es évek közepén hagyta el Oroszországot, és azóta főként az Egyesült Arab Emírségekben él. 2021-ben megkapta a francia állampolgárságot. Durov júliusban azt írta Telegram-csatornáján, hogy az üzenetküldő platform havi aktív felhasználóinak száma 950 millióra nőtt.
Durov letartóztatását az EU-ban és az Egyesült Államokban egyaránt élvezett jogok megsértéseként ítélték el. Tucker Carlson, Aleksandar Vucic szerb elnök, Edward Snowden, a CIA és az NSA egykori szerződéses munkatársa, valamint David Sacks, a Szilícium-völgy befektetője is kiállt a vállalkozó mellett. Nem sokkal a letartóztatás után Musk, aki elindította a #FreePavel hashtaget, arra utalt, hogy a szólásszabadságra nehezedő nyomás fokozódhat.