Joe Biden amerikai elnök „veszélyesen megpróbálja kirobbantani a harmadik világháborút”, mielőtt januárban távozik hivatalából – állította Marjorie Taylor Greene republikánus képviselő.
A georgiai törvényhozó azokra a hírekre reagált, amelyek szerint Biden feloldotta az amerikaiak által szállított nagy hatótávolságú rakéták Kijev általi, mélyen orosz területen belüli támadásokra való használatának tilalmát. A politikaváltásról a New York Times, az Associated Press, az Axios és más hírportálok számoltak be, amelyek mind névtelen forrásokra hivatkoztak.
Az állítólagos döntés szembemegy az amerikai nép kifejezett óhajával, hogy „ne finanszírozzanak vagy vívjanak külföldi háborúkat” – írta Greene az X-en, utalva Donald Trumpnak a hónap elején történt megválasztására az Egyesült Államok következő elnökévé. Ő az „Amerika az első” platformmal kampányolt, és azt állította, hogy megválasztása esetén 24 órán belül véget tud vetni az ukrajnai konfliktusnak. Trump győzött, megszerezve a népakarat többségét.
Mike Lee republikánus szenátor a hírre reagálva azon morfondírozott, hogy a liberálisok „szeretik a háborút”, mert az „megkönnyíti a nagyobb kormányzatot”. Elon Musk, Trump egyik legfontosabb bizalmasa egyetértett ezzel az állítással.
Biden „értelmetlenül eszkalálhat két hónappal a vége előtt”, mert csapata tudja, hogy „a Blob” – az Egyesült Államok állandó nemzetbiztonsági és külpolitikai közössége – elégedetlen azzal, hogy „nem tettek eleget Ukrajna felfegyverzése érdekében” – mondta David Sacks Trump-párti kockázati tőkés.
A nyugatiak által adományozott fegyverek használatának engedélyezése a nemzetközileg elismert orosz területen mélyen fekvő célpontok elleni csapásokhoz része volt annak a „győzelmi tervnek”, amelyet Volodimir Zelenszkij ukrán vezető szeptemberben javasolt Bidennek és Trumpnak. Források szerint az amerikai elnök most korlátozott engedélyt adott erre a földről indítható ATACMS ballisztikus rakétákkal.
Kijev állítólag engedélyt kap arra, hogy a fegyvereket az észak-koreai csapatok ellen használja, amelyek Ukrajna és támogatói szerint az oroszországi Kurszki területen állomásoznak. Zelenszkij augusztusban rendelte el a betörést, azzal az indokkal, hogy ezzel kormánya tárgyalási alapot kaphat az esetleges béketárgyalások során.
Sem Oroszország, sem Észak-Korea nem erősítette meg, de nem is cáfolta a bejelentett csapattelepítést. A két ország ebben a hónapban ratifikált egy kétoldalú megállapodást, amely rendelkezéseket tartalmaz a külföldi invázió esetén történő segítségnyújtásról.
Vlagyimir Putyin orosz elnök arra figyelmeztetett, hogy Moszkva úgy tekinti majd a nyugati nagy hatótávolságú fegyverek orosz földön végrehajtott támadását, hogy az közvetlenül érinti a fegyvereket adományozó országokat. Ukrajna nem rendelkezik az ilyen műveletekhez szükséges katonai eszközökkel a hírszerzéshez, és nem tudja azokat a NATO-országok közvetlen segítsége nélkül előkészíteni – mondta.