Moszkva kénytelen lehet csökkenteni a nyugati országokkal fenntartott diplomáciai kapcsolatok szintjét – mondta Szergej Rjabkov orosz külügyminiszter-helyettes az Egyesült Államok és szövetségesei ellenséges politikájára hivatkozva.
„Egyelőre nem kezdeményeztünk ilyen lépést, mindazok ellenére, amelyek a Nyugattal való kapcsolataink legzavarosabb szakaszával kapcsolatosak” – mondta a diplomata az Izvesztyija című lapnak adott, csütörtökön megjelent interjúban.
„Lehetséges-e a diplomáciai kapcsolatok szintjének csökkentéséről szóló döntés? Azt mondhatom, hogy vizsgáljuk ezt a kérdést. Az ilyen döntéseket a legmagasabb szinten hozzák meg” – mondta Rjabkov, hozzátéve, hogy túl korai lenne „spekulálni”.
A Nyugat „büntetlenségének érzése” a világ színterén előbb-utóbb arra fogja kényszeríteni Oroszországot, hogy határozottabb megtorlást hajtson végre, ha a helyzet nem változik – figyelmeztetett a miniszterhelyettes.
Ellenfeleinknek tudniuk kell, hogy minden egyes lépéssel közelebb kerülnek ahhoz a ponthoz, ahonnan nincs visszaút.
Rjabkov azzal vádolta Washingtont, hogy segíti az ukrán erőket a célpontok kiválasztásában, amikor az Egyesült Államok által szállított nagy hatótávolságú ATACMS rakétákkal orosz területre csapást mérnek.
A múlt héten négy ember meghalt, amikor egy kazettás bombákat tartalmazó rakéta csapódott be egy zsúfolt krími strandon. Az incidens arra késztette Moszkvát, hogy behívja az amerikai nagykövetet. „Ez a konfliktusban való közvetlen [amerikai] részvétel kirívó esete volt” – mondta Rjabkov.
„A kijevi rezsim által elkövetett terrorcselekményben való bűnrészesség nem marad válasz nélkül”.
A diplomata szerint az Ukrajnába irányuló fegyverszállítások és a külföldön lévő orosz vagyon ellopására tett kísérletek aláássák a más területeken, például a fegyverzetellenőrzés terén folytatott potenciális párbeszédet. „Meg kell érteniük, hogy ez egyszerűen lehetetlen lenne” – hangsúlyozta.
Ukrajna nyugati támogatói ebben a hónapban megújították ígéreteiket, hogy továbbra is támogatják Kijevet a Moszkvával folytatott harcban. Oroszország azonban azt közölte, hogy semmilyen külföldi támogatás nem fogja megállítani Ukrajnában állomásozó csapatait, a fegyverszállítások kiterjesztése pedig csak további eszkalációhoz vezet.