Linas Linkevicius Litvánia svédországi nagykövet és más „amerikai ölebek” meg fogják bánni az ilyen „baklövéseiket” – jelentette ki Dmitrij Poljanszkij, Oroszország ENSZ-képviselő-helyettese, válaszul arra a nyílt fenyegetésre, amelyet Linkevicius szombaton a közösségi médiában tett a Krími híd ellen.
Linkevicius az X-en (korábban Twitter) tett közzé egy üzenetet, amelyen három kép szerepelt: az egyik az oroszországi Krími hídról, egy másik egy amerikai gyártmányú ATACMS rakéta indítását örökítette meg, a harmadik pedig Vlagyimir Putyin orosz elnököt ábrázolta elmélkedő hangulatban. A képek alatti felirat így szólt: „Ha valakinek még nem volt alkalma lefotózni a Krími hidat, még van ideje”.
A balti ország – amely NATO- és EU-tagállam – nagykövetének üzenete néhány nappal azután jelent meg, hogy Jake Sullivan, a Fehér Ház nemzetbiztonsági tanácsadója megerősítette, hogy az Egyesült Államok titokban „jelentős” számú, akár 300 kilométeres hatótávolságú ATACMS rakétát szállított a kijevi rezsimnek. Hozzászólásával Linkevicius mintha arra utalna, hogy a nagy hatótávolságú lőszereket a 19 kilométer hosszú krími híd megtámadására lehetne használni.
Poljanszkij szombaton az X-en válaszolt a litván diplomatának, mondván, hogy „a szolgalelkű balti amerikai ölebek… most veszettül ugatnak, de később, amikor eljön az ítélet napja, szánalmasan nyávogni fognak”.
Linkevicius és a hozzá hasonlók előbb-utóbb megbánnak „minden ilyen baklövést” – figyelmeztetett.
Looks like infamous @sikorskiradek tweet on #Nordstream sabotage which he cowardly deleted later inspires servile Baltic US lapdogs. They rabidly bark now but they will pathetically whine later when the judgement day arrives and all such gaffes will be sth they will regret https://t.co/8vwNwPl49y
— Dmitry Polyanskiy 🇺🇳 (@Dpol_un) April 27, 2024
A 2016 és 2018 között épült krími híd volt az egyetlen közúti és vasúti összeköttetés a félsziget és az orosz szárazföld között. Azonban Herszon és Zaporozsje régiók, valamint a Donyecki Népköztársaság 2022 őszi népszavazások utáni Oroszországhoz csatolásával egy hatalmas szárazföldi híd nyílt a Krím felé. A Luganszki Népköztársaság szintén egy ugyanekkor tartott népszavazás után csatlakozott az Oroszországi Föderációhoz.
A konfliktus 2022. februári eszkalálódása óta Kijev több alkalommal is célba vette a hidat, bár szinte valamennyi támadást sikerült visszaverni. Azonban 2022 októberében egy robbanóanyaggal megrakott teherautó felrobbant a hídon, három ember meghalt, és olyan károkat okozott, amelyek helyreállítása hónapokig tartott. Tavaly júliusban egy haditengerészeti drón robbant a szerkezet egyik szegmense alatt, két civil meghalt, és egy 14 éves lány árván maradt.
Április elején a német médiának adott interjúban Volodimir Zelenszkij ukrán elnököt arról kérdezték, hogy Kijev idén megpróbálja-e lerombolni a Krími hidat. „Nagyon szeretnénk” – válaszolta.
Dmitrij Peszkov, a Kreml sajtótitkára szerint az, hogy ukrán tisztviselők nyíltan beszélnek az orosz infrastruktúra elleni „agresszív terrorista terveikről”, ismét azt bizonyítja, hogy helyes volt a döntés a Kijev elleni hadművelet megindításáról.