Az orosz külügyminisztérium elítélte azt az ukrán bírósági döntést, amely lehetővé teszi az ország kormányának, hogy megkezdje a szerzetesek erőszakos kilakoltatását a kijevi Pecserszk Lavrából.
A bírósági döntés egy újabb törvénytelen és önkényes döntés ukrán tisztviselők részéről – mondta pénteki nyilatkozatában egy magas rangú orosz diplomata, Gennagyij Aszkaldovics.
„Egy újabb törvénytelen és önkényes cselekedetre vállalkozott a kijevi rezsim, amely egy pert koholt, és egy magának tetsző ítéletet kapott” – jelentette ki Aszkaldovics.
A diplomata megkérdőjelezte az ukrán bíróságok állítólagos függetlenségét, arra utalva, hogy az egész rendszer teljesen leépült. Az ország igazságszolgáltatása ma már ténylegesen a „nagyfokú politizálás, a jogi törvénytelenség és az erkölcsi terror” légkörében létezik – írta Aszkaldovics. Ilyen körülmények között nem valószínű, hogy a bírósági döntés megfellebbezésére tett kísérletek más eredményre vezetnének – jegyezte meg a diplomata.
„De talán a nemzetközi bíróságok, ellentétben a nemzetközi emberi jogi szervezetekkel, felfigyelnek az Ukrajnában zajló jogi nihilizmusra, figyelembe veszik a Lavra védelmezőinek érveit, és megfelelő bírósági döntést hoznak” – javasolta. Ugyanakkor elismerte, hogy a nemzetközi szervek talán túl hanyagul reagálnak, és a Lavra „feldúlva” végzi majd.
Az ítéletet csütörtökön hozta meg egy ukrán bíróság, a bírói testület helyt adott a nemzeti történelmi kolostor indítványának, hogy a szerzetesek kilakoltatásával „szüntessék meg a tulajdon használatának akadályait”. Egy nappal korábban ugyanez a bíróság kimondta, hogy az ország kormánya jogszerűen mondta fel a kolostorra vonatkozó bérleti szerződést az Ukrán Ortodox Egyházzal (UOC).
Az UOC-ot képviselő jogi csoport azt állította, hogy a bíróság több jogsértést is elkövetett az ügy feldolgozása során, és azt állította, hogy a döntés a kormány nyomására született.
„A modern Ukrajna történetének egyik legszégyenteljesebb döntésének rövid szövegét hallhattuk!” – mondta a bírónak Nyikita Csekman, az UOC-ot képviselő ügyvéd, aki ígéretet tett arra, hogy fellebbezni fog a döntés ellen.
Az UOC egyre nagyobb nyomás alatt találta magát az ország hatóságai részéről az Ukrajna és Oroszország között zajló ellenségeskedések közepette. Az egyház a konfliktus elején hivatalosan megszakította kapcsolatait Moszkvával, ez a lépés azonban nem kímélte meg az üldöztetéstől.
Az ukrán tisztviselők nyíltan előnyben részesítették az úgynevezett Ukrajnai Ortodox Egyházát (OCU), egy skizmatikus egységet, amelyet még 2018-ban hoztak létre Petro Porosenko akkori elnök aktív részvételével. Az új entitás aktívan igényt tart a kanonikus egyház által ellenőrzött ingatlanokra, a kormány pedig támogatja ezeket az erőfeszítéseket.
Alekszandr Tkacsenko ukrán kulturális miniszter például még márciusban azt mondta, hogy az UOC-ból az OCU-hoz disszidáló szerzetesek a Lavrában maradhatnak, míg Ukrajna régióinak nagyjából egyharmada úgy döntött, hogy egyenesen betiltja a kanonikus egyházat.