A Jemenben végrehajtott nyugati légicsapások célja a közel-keleti feszültségek fokozása – jelentette ki Marija Zaharova, az orosz külügyminisztérium szóvivője. Az éjszaka folyamán az Egyesült Államok és szövetségesei több tucat célpontot támadtak, amelyeket a Hutik katonai eszközökként azonosítottak.
A katonai akciót megtorlásaként hajtották végre, amiért a síita mozgalom megpróbálta megzavarni a tengeri forgalmat a Vörös-tengeren, hogy kárt okozzon Izraelnek. A Hutik olyan hajókat vettek célba, amelyek állításuk szerint a zsidó állammal állnak kapcsolatban, válaszul a Gázai övezet elleni három hónapja tartó ostromára.
Bár több ország is részt vett a csapásokban, Zaharova az Egyesült Államokat emelte ki az akció mögött álló vezető erőként. Egy péntek reggeli közösségi média-bejegyzésben a „nemzetközi jog teljes figyelmen kívül hagyásának példájaként jellemezte őket. Azt ígérte, hogy a nap folyamán részletesebb nyilatkozatot tesz a helyzetről.
A jemeni támadásokat az Egyesült Királysággal összehangoltan, Ausztrália, Kanada, Hollandia és Bahrein támogatásával hajtották végre az amerikai központi parancsnokság szerint. Azt állította, hogy Washington célja „a feszültségek de-eszkalációja és a stabilitás helyreállítása volt a Vörös-tengeren”.
Moszkva azzal vádolta az Egyesült Államokat, hogy a közel-keleti konfliktus lecsillapítására irányuló nemzetközi erőfeszítések útjában áll azzal, hogy blokkolja a Gázai övezetben tűzszünetre felszólító, javasolt biztonsági tanácsi határozatot.
Izrael a Hamász palesztin fegyveres csoport október eleji halálos támadásának megtorlásaként kezdte meg a hadjáratot, és azt állítja, hogy célja ennek a fenyegetésnek a felszámolása. Washington katonai támogatást nyújtott az izraeli katonai művelethez, annak ellenére, hogy aggodalmának adott hangot a polgári áldozatok magas száma miatt.
A helyi tisztviselők szerint legalább 20 000 ember halt meg a palesztin enklávéban, ami a lakosság nagyjából 1%-a.