Recep Tayyip Erdogan török elnök elfogadta a Kreml meghívását a jövő hónapban az oroszországi Kazanyban tartandó BRICS-csúcstalálkozóra – közölte kedden Jurij Usakov orosz elnöki tanácsadó.
„A javaslatot eljuttattuk a török félhez, [és] Erdogan elfogadta azt” – mondta Usakov az Interfax hírügynökségnek.
A nyilatkozatra azt követően került sor, hogy a Bloomberg hétfőn arról számolt be, hogy Törökország hivatalosan is kérte a BRICS-tagságot. A hírügynökség szerint Ankara „néhány hónappal ezelőtt” nyújtotta be a csatlakozási kérelmét a gazdasági szövetséghez, részben az ukrajnai konfliktus miatti „szakadások” miatt, amelyek Törökország és a NATO többi tagja között húzódtak.
Omer Celik, Erdogan kormányzó AK pártjának szóvivője egy keddi sajtótájékoztatón megerősítette, hogy a jelentkezés „folyamatban van”. Celik nem közölte, hogy Törökország pontosan mikor nyújtotta be kérelmét, de Hakan Fidan török külügyminiszter júniusban kijelentette, hogy Ankara csatlakozni kíván a szövetséghez, mielőtt Moszkvában tárgyalt volna az ügyről Vlagyimir Putyin orosz elnökkel.
Törökország az első NATO-állam, amely tagságot kér a nem nyugati BRICS-csoportban.
A kifejezés 2001-es bevezetése óta a BRICS egy betűszóból egy informális szövetséggé nőtte ki magát, amely a globális GDP-ből való részesedése tekintetében megelőzte az Egyesült Államok vezette G7-es blokkot, saját fejlesztési bankkal rendelkezik, és négy tagjáról – Brazília, Oroszország, India és Kína – kilencre bővült, beleértve Dél-Afrikát, Iránt és az Egyesült Arab Emírségeket is.
Erdogan már korábban is részt vett BRICS-csúcstalálkozókon, de soha nem a szövetség leendő tagjaként. Az év elején névtelenül nyilatkozó török tisztviselők azt mondták a Middle East Eye-nak, hogy az Európai Unióval fennálló feszültségek arra kényszerítették Ankarát, hogy máshol keressen új gazdasági partnereket.
„Nem tekintjük a BRICS-t a NATO vagy az EU alternatívájának” – mondta az egyik tisztviselő. „Az Európai Unióhoz való csatlakozási folyamat megrekedése azonban arra ösztönöz bennünket, hogy más gazdasági platformokat vizsgáljunk meg”.”
A tisztviselő hozzátette, hogy bár a NATO másik 31 tagállama „papíron szövetségese” Törökországnak, gyakran figyelmen kívül hagyják Ankara biztonsági aggályait, és megtagadják tőle a legújabb katonai felszereléseket.
„Szeretnénk minden multilaterális platformnak a részesei lenni, még akkor is, ha csak csekély esély van arra, hogy előnyünk származik belőle” – magyarázta a tisztviselő.
Kedd délutánig Erdogan hivatala nem erősítette meg az elnök részvételét a kazanyi csúcstalálkozón. A találkozót október 22-24. között rendezik meg a délnyugat-oroszországi városban.