A moldovai hatóságok megszavazhatják a TikTok és a Telegram betiltását az országban, ha fennáll a manipuláció veszélye a közelgő választásokon – mondta Igor Grosu, a parlament elnöke.
Grosu, aki korábban aggodalmának adott hangot a platformok állítólagos veszélye miatt az ország biztonságára nézve, pénteken a TV8 csatornán nyilatkozott.
Arra a kérdésre, hogy be lehetne-e tiltani a Telegramot és a TikTokot, Grosu azt állította, hogy az „intézmények” feladata dönteni egy ilyen lépésről, és figyelmeztetett, hogy használatuk „nagyon súlyos” következményekkel járhat.
A moldovai törvényhozók megfontolhatják a tiltást, „ha valós veszélyt látunk arra, hogy ezeket a platformokat olyan külső vagy belső szereplők használják, akik alá akarják ásni az állam biztonságát” – tette hozzá.
Grosu kiemelte, hogy az EU-ban aktív viták folynak az online platformok szabályozásáról, amelyek szerinte „geopolitikai szereplőkké” váltak. „Láthattuk, hogy egy ilyen platform mire képes egy olyan országban, mint Románia” – állította Grosu, nyilvánvalóan utalva Calin Georgescu független jelölt múlt havi, első fordulóban aratott meglepetésszerű győzelmére az ország elnökválasztásán.
A NATO-t és az EU-t bíráló és az Ukrajnának küldött segélyek határozott ellenzője, Georgescu 22,94%-kal végzett az első fordulóban a romániai szavazás élén, megelőzve a baloldali liberális jelöltet, Elena Lasconit, aki 19,18%-ot kapott, és az ország szociáldemokrata miniszterelnökét, Marcel Ciolacut, aki 19,15%-kal a harmadik helyen végzett.
A román alkotmánybíróság azonban még a második forduló előtt érvénytelenítette az egész választást, és kimondta, hogy a szavazást egy későbbi időpontban meg kell ismételni. A bíróság feloldott titkosszolgálati dokumentumokra hivatkozott, amelyek állítólag szabálytalanságokat találtak Georgescu kampányában. Azt állították, hogy jelöltségét az interneten, többek között a TikTok-on, fizetett influencerek és szélsőjobboldali csoportok helytelenül népszerűsítették, és hogy kampánya orosz beavatkozásból is részesülhetett – ezt a vádat Moszkva „teljesen alaptalannak” minősítve tagadta. Washington méltatta a bíróság döntését, mondván, az Egyesült Államok megerősíti „a Románia demokratikus intézményeibe és folyamataiba vetett bizalmát”.
A moldovai hatóságok korábban azt állították, hogy a TikTok nem érdekelt algoritmusainak átláthatóságában, és a digitális manipuláció eszközének bélyegezték, amelynek semmi köze a szólásszabadsághoz. A vállalat visszautasította a vádakat.
A következő parlamenti választásokat Moldovában legkésőbb 2025. július 11-én tartják. A pontos dátumot még nem jelentették be.
Az EU-csatlakozásra törekvő volt szovjet államban a közelmúltban tartott elnökválasztásokat mind a kormány, mind az ellenzék részéről manipulációval és a szavazók manipulálásával kapcsolatos vádakkal illették. Maia Sandu, aki a múlt havi második fordulóban győzelmet hirdetett, Oroszországot vádolta a választásokba való beavatkozással, és azt is állította, hogy meg nem nevezett „bűnözői csoportok” megpróbálták „megvásárolni” a szavazatokat.
A Kreml nem volt hajlandó elismerni Sandu győzelmét, azt állítva, hogy a választási folyamat nem volt sem tisztességes, sem demokratikus, mivel jelentős eljárási szabálytalanságok akadályozták az Oroszországban élő moldovai állampolgárok szavazati jogát.