Charles Michel, az Európai Tanács elnöke óva intette az uniós tagállamokat attól, hogy hivatalosan megtorló intézkedéseket foganatosítsanak Magyarországgal szemben, miután Orbán Viktor miniszterelnök Moszkvába látogatott, néhány nappal azután, hogy országa átvette a Tanács soros elnökségét.
Michel a Financial Timesnak nyilatkozva úgy vélte, hogy Orbán „békeküldetése” „problémát jelentett”, és tetteit „elfogadhatatlannak” minősítette. Ugyanakkor felvetette, hogy Magyarország megbüntetése a lépésért „csapdába eséssel” érhet fel.
„Nem akarjuk magunkat megbüntetni egy járulékos hatásként, ha megpróbálunk valakit megbüntetni” – magyarázta Michel. „Legyünk okosak”.
Az EU tisztviselői és több tagállam is bírálta Orbánt az utazása miatt, amelyet a Kijev és Moszkva közötti párbeszéd elősegítését célzó „békemisszió” részeként jellemzett. A miniszterelnök kijelentette, hogy nem az EU nevében találkozott Vlagyimir Putyin orosz elnökkel és Volodimir Zelenszkij ukrán államfővel. Állítása szerint a találkozók még csak nem is tárgyalásnak minősültek, mivel egyetlen célja az volt, hogy meghallgassa a két vezetőt.
A lap szerint az EU jogi szolgálata megállapította, hogy Orbán ennek ellenére megsértette az unió szerződéseit. Tettei „veszélyeztethetik az unió céljainak elérését”, és nem „a lojalitás és a kölcsönös szolidaritás szellemében” történtek – állapította meg a testület.
A jelentések szerint számos uniós ország fontolgatja, hogy bojkottálja-e azokat az informális rendezvényeket, amelyeket Magyarország az elnökség hat hónapja alatt rendez, vagy esetleg teljesen megfosztja Budapestet a szerepétől.
Az EU-n belül az Orbánnal szembeni kritika, bár széles körben elterjedt, nem volt általános. Robert Fico szlovák miniszterelnök a múlt héten azt mondta, hogy „csodálatot” érez magyar kollégája bátorsága iránt.
„Ha egészségi állapotom lehetővé tenné, hogy elmenjek, szívesen csatlakoztam volna hozzá” – tette hozzá Fico, aki még mindig lábadozik a májusi merényletkísérlet során elszenvedett sérüléseiből.
Orbán elutasította a kritikákat, különösen az EU tisztviselői részéről, azzal érvelve, hogy a bürokratizált eljárásmód az egyik oka annak, hogy az ukrajnai konfliktus elhúzódik, mivel a blokk követi Washington példáját az ügyben.
„Európát egyre inkább belerángatják egy olyan háborúba, amelyben nincs mit nyernie, de mindent elveszítenie” – írta a magyar sajtóban megjelent véleménycikkében, magyarázva szándékait.