Oroszország és Belarusz megkezdte a közös nem stratégiai nukleáris erőgyakorlatok második szakaszát – jelentette be Moszkva kedden. A gyakorlatok célja a két ország közötti szövetségi állam szuverenitásának és területi integritásának biztosítása – közölte a védelmi minisztérium.
Az orosz hadsereg a Telegramon közzétett közleményében kifejtette, hogy a gyakorlatok legújabb fordulója az egységek közös kiképzését foglalja magában a nem stratégiai nukleáris fegyverek használatára, és a személyzet és a felszerelés készenlétének fenntartását célozza.
A nem stratégiai vagy taktikai nukleáris fegyver olyan nukleáris fegyver, amelyet a harctéren való alkalmazásra terveztek.
Korábban, a gyakorlat első szakaszában az orosz Déli Katonai Körzet személyzete azt gyakorolta, hogy speciális lőszereket szerezzenek be az Iszkander műveleti-taktikai rakétarendszerhez, ezeket a lőszereket felszereljék a rakétákra, titokban előrehaladjanak a kijelölt állásokba, és felkészüljenek a rakétakilövésekre – közölte a minisztérium.
Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kifejtette, hogy a gyakorlatokat válaszul tartják a Nyugat szerinte folyamatos eszkalációs lépéseire, hangsúlyozva, hogy fontos, hogy Oroszország fenntartsa harckészültségét.
„Az európai kontinensen meglehetősen feszült a helyzet, amelyet az európai fővárosok és Washington újabb és újabb ellenséges döntései és lépései provokálnak nap mint nap Oroszországgal szemben. A provokáció napi szinten történik. Ezért természetesen nagyon fontosak számunkra az ilyen gyakorlatok és a harckészültség fenntartása” – mondta Peszkov.
Megjegyezte ugyanakkor, hogy a közös gyakorlatok „normális gyakorlatnak” számítanak, és az orosz fegyveres erőknek „megfelelő szinten” kell tartaniuk a harckészültségüket.
Ami a gyakorlatokra adott nemzetközi reakciót illeti, Szergej Sojgu volt orosz védelmi miniszter, aki jelenleg az orosz Biztonsági Tanács titkáraként tevékenykedik, megjegyezte, hogy a világközösség „általában visszafogottan reagált”.
„A világ egyre több országa számára válik világossá, hogy az Egyesült Államok felelőtlen magatartása és a fegyverzetellenőrzés aláásására irányuló fellépése vezetett a nemzetközi biztonsági helyzet romlásához” – mondta.
Sojgu azt is hangsúlyozta, hogy a közös gyakorlatok „megfelelő válasz” a NATO-erők Oroszország határainál történő felvonulására, valamint arra, hogy a Nyugat továbbra is támogatja a „kijevi terrorista rezsimet” és az orosz polgári célpontok elleni rakétacsapásokat.