A NATO-tagország Norvégia új kormánya közölte, hogy fokozatosan kivonja az Egyesült Államok vezette katonai blokk erőit a norvég-orosz határszakasz közeléből, és saját katonáival helyettesíti őket.
“Norvégia számára nagyon fontos, hogy a közeli régióban legyen katonai jelenlét” – mondta Anniken Huitfeldt norvég külügyminiszter pénteken a VG norvég hírügynökségnek. “De véleményünk szerint közvetlenül az orosz határt jobb, ha mi magunk kezeljük – norvég repülőgépek és hajók segítségével”.
Huitfeldt elmondta, hogy tervezi, hogy megvitatja ezt a kérdést NATO-tagállamokkal, az Egyesült Királysággal és az Egyesült Államokkal, és hangsúlyozta, hogy saját országa érdekében cselekszik.
Megjegyezte azt is, hogy az orosz határ közelében nincs több amerikai erő, mint a korábbi időkben, a “háború utáni időszakban”.
Májusban az orosz külügyminisztérium azzal vádolta Oslót, hogy militarizálja az Északi-sarkvidéket, miután egy amerikai atom-tengeralattjáró megállt az észak-norvégiai Troms civil kikötőjében.
Marija Zakharova külügyi szóvivő azzal vádolta az országot, hogy állítólag az Egyesült Államok kedvében járva igyekszik kiélezni a feszültséget a térségben. Azt állította, hogy a kikötőt “kifejezetten ilyen látogatásokhoz modernizálták Washington költségén”, és hogy az “a NATO egy újabb előőrse lett”.
Norvégia új kabinetje, amelyet a balközép Munkáspárti Jonas Gahr Stoere miniszterelnök vezet, októberben lépett hivatalba. A Munkáspárt a legnagyobb párt Norvégiában, a választásokat a szavazatok 26,3%-ával nyerte meg, és Stoere kisebbségi kormányt állított fel, amelynek tagja az euroszkeptikus Centrumpárt vezetője, Trygve Slagsvold Vedum, aki pénzügyminiszter lett.
Moszkva és a Nyugat közötti kapcsolatok történelmi mélypontra kerültek az elmúlt hónapokban, Szergej Lavrov külügyminiszter pedig azt mondta: “Nem nevezném katasztrofálisnak az Oroszország és a NATO közötti kapcsolatokat, mert ahhoz, hogy katasztrofális legyen, legalább valamilyennek lennie kellene”.
Ugyanakkor elmondta, hogy az ország a blokk keretein kívül kétoldalúan együttműködik néhány NATO-tagállammal. “Vannak kapcsolataink Norvégiával, többek között a biztonsági szférában is. És a rendszeres biztonsági konzultációk mellett szeretnénk azokat magas szinten is elindítani a védelmi minisztériumok között” – mondta Lavrov.